15. března 2017 15:20, aktualizováno  17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Ztracení lidé ve 20. patře zakouřeného hotelu. Pražští hasiči zažili ‚betonové peklo‘

Velitel naslouchá svým hasičům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velitel naslouchá svým hasičům. | foto: Vojtěch Gibiš, Lidovky.cz

PRAHA Okolo půl desáté dopoledne se na sedmi hasičských stanicích rozezněl poplach. Hoří 18. a 19. patro hotelu Opatov, prostor je zakouřen a může v něm být mnoho lidí, slyšeli hasiči. O čtvrthodiny později už Prahou 4 houkalo mnoho sirén, na místo přijeli kromě hasičů i záchranáři a policisté. Ne, tentokrát nešlo o život. Velké cvičení mělo prověřit možnost zasahovat ve velké výšce.

V Praze přibývá výškových budov, proto musí být hasiči připraveni zasahovat v těchto složitých podmínkách. O jak náročné jde, ukázal třeba slavný katastrofický film z roku 1974 Skleněné peklo. Hasiči ve středu cvičili v betonovém pekle, jak lze s jistou nadsázkou přezdívat triumfu socialistických plánovačů - hotelu Opatov, dokončenému v roce 1983.

Betonové monstrum s 21 patry, které ční do výšky 70 metrů, je nyní úplně opuštěné. Proto v něm občas cvičí nejen hasiči ale i třeba Útvar rychlého nasazení. Ve středu tam desítky hasičů s výstrojí na zádech těžkou 10-20 kilogramů museli vyběhnout až úplně nahoru.

Podle hlášení, které dostali, zuřil v 18. a 19. patře požár. Silně zakouřená byla patra od 16. až do 21. Hasiči se tak museli rozdělit na týmy a prohledat členité prostory, v kterých bylo zhruba 25 mladých lidí, kteří představovali hosty hotelu.

Na Opatov zamířilo z různých konců Prahy šest profesionálních a jedna...

Hledat ztracené lidi nebylo jednoduché, hasiči před příjezdem kolegů prostory zakouřili dýmovnicemi, simulace se tak blížila realitě. K požáru vyrazili hasiči ze stanic 1, 2, 4, 5, 6 a 11 a dobrovolní hasiči z Prahy 11.

Hasiči použili i výškovou techniku - v akci byl nejvyšší 52metrový žebřík, kterým disponují a plošina se záchranným rukávem, kterým se dá klouzat na zem. Zhruba za 45 minut po příjezdu hasičů byli všichni lidé v bezpečí vyvedeni.

Jedna z figurantek ve vyváděcí masce.

Jedna z figurantek ve vyváděcí masce.

Pražští hasiči také ve středu vyhlásili veřejnou sbírku pro pozůstalé po Janu Odermattovi. Ten byl vážně zraněn při zásahu u požáru lakovny v obci Zvole dne 14. února 2017. Odermatt, který sloužil na hasičské stanice Radotín, i přes okamžitě poskytnutou předlékařskou pomoc na místě zásahu a následnou hospitalizaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení kladenské nemocnice vážnému zranění o den později podlehl.

Nic pro ty, kteří mají strach z výšek.
Plošina s klouzacím rukávem, kterou se evakuovali někteří zachránění.

Libovolný finanční příspěvek můžete zasílat na transparentní účet u Fio banky 2401166457 / 2010. Pohyb finančních prostředků je možné sledovat pod webovým odkazem https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2401166457.

„Jménem jeho rodiny děkujeme za vlnu solidarity a za finanční pomoc, kterou po ukončení sbírky předáme pozůstalým,“ napsal Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů.

Sbírka Jan Odermatt.
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz