Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladí umělci vystavují parafráze slavných malířů

Česko

OLOMOUC Díla mistrů, jako je Vincent van Gogh, Tizian, Paul Gauguin, Gustav Klimt a další, ale v současné úpravě, si mohou prohlédnout zájemci v Galerii G v Olomouci. Jejich autory jsou mladí výtvarníci, členové Unie výtvarných umělců Olomoucka sdružení ve skupině X:Y. Právě oni si předlohy přetvořili po svém.

„Jedním ze smyslů výstavy nazvané Až se ucho utrhne bylo ukázat, že staré umění má co říci i v dnešní uspěchané době,“ řekla výtvarnice a kurátorka výstavy Zuzana Dvorská Šípová.

Deset mladých výtvarníků představuje malířské i fotografické ztvárnění starých mistrů, vystaveny jsou i plastiky. „Nechtěli jsme dělat reprodukce děl, jedná se spíše o jejich parafráze. Každý to pojal po svém. Někdo se držel techniky, jiný využil nové technologie, někteří autoři propojili minulost s přítomností humornou a hravou formou,“ doplnila kurátorka. Klasika není prý ani pro mladé umělce překonaná. „Od starých mistrů se hlavně hodně učíme, a to ve všem. Současně jsme ale chtěli reflektovat i dnešní dobu,“ uvedla Dvorská Šípová.

Nápad uspořádat výstavu vznikl při jednom z pravidelných setkání mladých výtvarníků. Návrh všechny zúčastněné nadchl, na dílech pracovali zhruba od února letošního roku. V Olomouci bude výstava do konce července, návštěvníci na ní uvidí zhruba pět desítek prací.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!