Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladíci mají za přípravu vraždy otce strávit 3 a 4 roky ve vězení

Česko

  12:54
ÚSTÍ NAD LABEM - Tresty od tří do čtyř let vězení v pondělí potrestal ústecký krajský soud čtyři mladíky, kteří podle obžaloby plánovali vraždu otce a případně i malé sestry jednoho z nich. Tři z odsouzených jsou mladiství, jeden dospělý. Vraždu podle soudu plánovali ve výchovném ústavu v Boleticích v Děčíně.

Policisté vyvádějí ze soudní síně tři mladistvé odsouzené delikventy. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Rozsudek není pravomocný. Všichni obžalovaní se vzdali práva na odvolání, lhůtu pro případné odvolání si ponechal státní zástupce. Čtveřice podle soudu plánovala letos v únoru útěk z výchovného ústavu a cestu na severní Moravu. Tam podle soudu chtěli zabít otce jednoho z mladistvých, ukrást peníze a auta. Obětí se mohla stát i nevlastní sestra strůjce nápadu, pokud by se v domě nacházela.

„Kromě doznání obžalovaných zejména z přípravného řízení, měl soud k dispozici výpověď jednoho z chovanců výchovného ústavu, který se původně také zapojil do toho plánování. Nakonec se polekal a všechno oznámil vychovatelkám a psycholožce,“ řekla ČTK předsedkyně trestního senátu Jana Kurešová.

Soud vzal v úvahu psychologické posudky

Mladík, který plánoval zabít svého otce a spolupachatelům nakreslil plánky domu, má ve vězení strávit čtyři roky, další dva mladiství po třech letech. K mimořádnému zvýšení sazby pro mladistvé, která by byla pět až 10 let, nebyl podle Kurešové důvod. „(Soud) uvážil, že ten čin tak, jak byl připraven, byl ještě velmi vzdálen samotné realizaci. Mladiství by nejprve museli realizovat útěk z výchovného ústavu. Už za situace, kdy by po nich pátrala policie, by museli absolvovat cestu téměř přes celou republiku a pak ještě by museli vyhledat dům poškozeného, vniknout dovnitř a tak dále,“ vysvětlila Kurešová. Soud přihlédl také k psychologickým posudkům, podle nichž jsou všichni ještě nevyzrálí.

Z těchto důvodů a také kvůli nejmenšímu podílu na skutku soud mimořádně snížil trest pro jediného dospělého. I ten má ve vězení strávit čtyři roky. Běžná trestní sazba přitom byla v jeho případě 15 až 20 let vězení.

Dva z mladíků soud zprostil obžaloby z přípravy znásilnění malé sestry údajného strůjce plánu. Na té se podle žalobce domlouvali v romštině, aby jim ostatní nerozuměli. „Krajský soud dospěl k závěru, že nebyly naplněny znaky přípravy k tomutu provinění, protože v tomto směru jejich jednání zůstalo pouze v rovině slovní verbalizace,“ dodala Kurešová.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE V ZEMĚDĚLSTVÍ (25-32.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Mohlo by vás zajímat