24. dubna 2015 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bylo mi už 18, přesvědčoval mladík falešným policejním průkazem

Policie, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie, ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PLZEŇ Čtyřiadvacetiletý mladík chtěl při nákupu alkoholu dokázat svou plnoletost. Prokázal se policejním průkazem, který byl ale falešný. Nyní mu hrozí až tři roky vězení.

„Falešný průkaz ukázal během nákupu alkoholických nápojů v jednom z obchodních domů v Plzni, když jej obsluha požádala o prokázání zletilosti,“ sdělila plzeňská policejní mluvčí Hana Štefflová .

Padělek nebyl vyroben ani ze stejného materiálu jako originální policejní doklad. „Udělaný je z obyčejného fotopapíru a nikoli z plastu, jak je tomu u skutečných služebních průkazů,“ popsala policejní mluvčí. Na první pohled přesto mohl falzifikát někoho zmást. „Podle kolegů byl vizuální dojem téměř dokonalý,“ dodala.

Proč mladík sáhl k podobnému kurióznímu prokázání věku, nemají vyšetřovatelé  zatím tušení. „Nebyl hledaný. Asi to zkoušel, protože většina lidí ví, že k policii smíte vstoupit až od 18 let,“ míní Štefflová.

Falešný průkaz, který mladík předložil v obchodním domě v Plzni.

Falešný průkaz, který mladík předložil v obchodním domě v Plzni.

Policisté mají přidělené unikátní číslo až do smrti. To na falešném průkazu se shodovalo podle informací serveru Lidovky.cz s policistou, který sbor už dávno opustil. Mladík s ním neměl ale údajně nic společného. „Číslo byla asi náhodná volba,“ tvrdí Štefflová. 

Jelikož byl falešný doklad „vyroben“ v roce 2004, nese podpis ještě tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse.

Případem se zabývají policisté z oddělení Plzeň - Bory, kteří mimo jiné zjišťují, jestli mladík podobným způsobem nepoužil průkaz i v minulosti. Za pozměnění veřejné listiny mu hrozí až tři roky vězení.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!