Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mlsna jako první změnu v čele antimonopolního úřadu přeobsadí rozkladové komise

Nový šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna, nahradil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna, nahradil... | foto: ČTK

Brno Prvním změnou, se kterou chce nový šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna v úřadu začít, je přeobsazení rozkladových komisí. Zabývají se případy, kdy někdo z účastníků správního řízení není spokojen s rozhodnutím úřadu a podá proti němu rozklad. Mlsna to řekl na pátečním setkáním s novináři.

Dosud komise obsazoval předseda úřadu podle vlastního uvážení, Mlsna chce, aby jejich sestavování bylo transparentnější. „Počátkem roku oslovím právnické a ekonomické fakulty státních vysokých škol, protikorupční organizace, českou advokátní komoru a orgány ústřední státní správy, aby navrhly do rozkladových komisí členy, kteří budou splňovat odborná kritéria, praxi a vysokoškolské vzdělání. Z nich pak sestavím rozkladové komise,“ uvedl Mlsna.

Druhým krokem má být větší otevřenost úřadu nejen k odborníkům, ale i k veřejnosti. ÚOHS bude pravidelně nejméně jednou měsíčně pořádat tiskové briefingy, kde bude komentovat aktuální rozhodnutí a objasňovat, co vedlo k rozhodnutí o pokutě nebo k vyjádření, že byl porušen zákon.

Mlsna už tento týden jednal se zástupci protikorupčních organizací i politických stran, mimo jiné s nimi probíral návrh zákona o zřízení úřadu pro dohled nad veřejným zadáváním. Ten by případně měl převzít agendu veřejných zakázek. Podle Mlsny je ale třeba mimo jiné vyhodnotit ekonomické dopady zřízení nového úřadu.

„Je třeba posoudit, zda by výhody zřízení nového úřadu převážily nad stávajícím modelem, nebo zda bude výhodnější stávající model zachovat a přijmout opatření, která rozhodování úřadu zrychlí,“ uvedl Mlsna.

Nový předseda plánuje také navázat spolupráci se soutěžními úřady v okolních zemích, což má umožnit ÚOHS lépe sledovat trendy v Evropě.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...