Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mluvil za biskupy, dělá kancléře Švejnarovi, teď povede ústav totality

Česko

  16:47aktualizováno  19:15
PRAHA - Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů bude bývalý mluvčí České biskupské konference Daniel Herman. Volilo ho pět ze sedmi členů komise.

Herman řekl, že se nejdříve chce soustředit na stabilizaci instituce. Již několik měsíců vládnou v ústavu zmatky a hádky kvůli personálním změnám a různým sporům mimo jiné o činnost Archivu bezpečnostních složek a jeho digitalizaci. "To je moje priorita," prohlásil Herman k nutnosti zklidnit úřad, do něhož nastoupí příští pondělí.

Byl by také rád, kdyby ÚSTR přispěl k tomu, aby se veřejnost vyrovnala s vlastní minulostí. "Na základě zkušenosti z okolních států víme, že to jde," soudí. Bude muset řešit také úspory. Od státu dostane ÚSTR na práci o necelých 17 milionů korun méně, tedy 146 milionů. Herman soudí, že rezervy v současném rozpočtu najde, chce ale nejprve analýzu. Benda očekává, že Herman ještě požádá ministerstvo financí o více peněz.

Ve hře byla i Ptáčková Melicharová
Pro nového ředitele hlasovalo pět radních ze sedmi; rada podleLenka Ptáčková Melicharová Bendy rozhodovala hlavně mezi Hermanem a bývalou náměstkyní ministra vnitra Lenkou Ptáčkovou Melicharovou. Pro Hermana nakonec rozhodla hlavně jeho motivace. "Jeho vnitřní motivace byla silnější. On jak s komunismem, tak nacismem má jistý typ zkušeností, a zvlášť jeho rodina. Tam ten etický rozměr byl větší," konstatoval Benda. Pro jiného kandidáta hlasoval další radní Michal Stehlík, ale výběr Hermana mu zásadně nevadí.

Benda se nebojí toho, že by na Hermana "vyplavala" nějaká nečekaná kontroverzní minulost, jako tomu bylo u bývalého ředitele Jiřího Pernese. "U pana Daniela Hermana toto nehrozí. Vše, co mohl, na sebe vykydal předem," prohlásil Benda. Radě podle něj
například řekl, že jako duchovní musel za komunismu podepsat souhlas se státním zřízením.

Daniel Herman a Miloslav Vlk

Narodil se 28. dubna 1963 v Českých Budějovicích, kde studoval i na pedagogické fakultě, , ale z ideových důvodů ji nedokončil. V letech 1984 až 1989 absolvoval studia na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě Univerzity Karlovy v Litoměřicích. V letech 1995 až 1996 studoval obor práce s veřejností (public relation) v Německu a USA.

Průvodce v Hluboké i sekretář Vlka
V 80. letech působil jako pomocný dělník Jihočeských pekáren v Českých Budějovicích či jako turistický průvodce na zámku Hluboká. Po absolvování studií teologie byl v červnu 1989 vysvěcen na kněze. Po krátkém působení v duchovní správě se stal v roce 1990 sekretářem tehdejšího českobudějovického biskupa Miloslava Vlka, s nímž později odešel na arcibiskupství do Prahy. V letech 1996 až 2005 byl tiskovým mluvčím České biskupské konference, která sdružuje biskupy římskokatolické církve v Česku. Od roku 2005 pracoval na policejním prezidiu (věnoval se pomoci policistům) a na ministerstvu kultury (vedoucí informační kanceláře). Od roku 2008 je šéfem a mluvčím kanceláře ekonoma a někdejšího neúspěšného kandidáta na prezidenta z roku 2008 Jana Švejnara. Před několika lety požádal o laicizaci a z církve odešel.

Zmatky v Ústavu pro studium totalitních režimů

17. února - Za nového ředitele ÚSTR vybrala rada ústavu historika Jiřího Pernese. Dosavadní ředitel Pavel Žáček v konkurzu neuspěl.
22. února - Server Týden.cz uvedl, že Pernes studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Do životopisu to neuvedl a rada to nevěděla.
11. března - Dvacítka zaměstnanců ÚSTR vyjádřila nesouhlas se jmenováním Pernese.
30. března - Předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová odmítla podepsat Pernesovo jmenování.
31. března - Kvůli jmenování Pernese vystoupili z vědecké rady ÚSTR spisovatel Jiří Gruša a vojenský historik Eduard Stehlík.
6. dubna - Na sedmdesát historiků a archivářů ÚSTR a ABS podpořilo nového ředitele Pernese.
6. května - Studentka Masarykovy univerzity v Brně přišla podle serveru Týden.cz na další práci, kterou prý Pernes opsal.
12. května - Rada ÚSTR odvolala Pernese z funkce ředitele. Důvodem byly pochybnosti o některých jeho odborných pracích. Prozatímním ředitelem se stal Zdeněk Hazdra, dosavadní šéf oddělení zkoumání doby nesvobody.
26. května - Rada vyhlásila nové výběrové řízení na ředitele.
27. května - V ÚSTR už podruhé zasahovala policie, která na žádost vedení ústavu hledala odposlouchávací zařízení, nic ale nenašla. Poprvé hledala policie odposlechy v dubnu.
14. června - Rada ÚSTR se postavila proti záměru Hazdry odvolat šéfa ABS Ladislava Bukovszkého.
21. června - Hazdra sesadil Bukovszkého i přes výzvu rady. Rada nakonec ponechala Hazdru ve funkci.
2. srpna - Mladá fronta Dnes uvedla, že ÚSTR v dubnu na webu po několik týdnů omylem zveřejnil se jmény předlistopadových špionů i jména údajně aktivních agentů.
12. srpna - Rada ÚSTR vybrala do funkce ředitele ústavu bývalého mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!