Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mluvilo se o klimatu, Afghánistánu i radaru

Česko

  13:37
PRAHA - Prezident Spojených států Barack Obama poděkoval při setkání s představiteli české vlády a prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě za českou účast na vojenských misích v Afghánistánu. Mluvil také o plánu USA s výstavbou protiraketového štítu USA a změnách klimatu.

Prezident Václav Klaus (vpravo) přivítal 5. dubna na Pražském hradě amerického prezidenta Baracka Obamu. foto: ČTK

Za konstruktivní označil schůzku vicepremiér v demisi a šéf zelených Martin Bursík, který ocenil, že Spojené státy mění postoj k závazkům na snižování emisí skleníkových plynů.

Bursík a ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) doprovázeli na Pražském hradě premiéra v demisi Mirka Topolánka (ODS) a šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Podle programu bylo původně plánováno pouze setkání mezi prezidenty a Topolánkem.

Obama přijel na Hrad s půlhodinovým zpožděním, čas pro jednání tak byl omezen zhruba na hodinu.   S podobnými tématy jako uvnitř Hradu vystoupil Obama na Hradčanském náměstí, kde promluvil k desetitisícům lidí. "Byl to charismatický projev, Hradčanské náměstí s ním dýchalo," uvedl Bursík. V projevu ho zaujalo mimo jiné propojení české historie s vizí Obamových vyjednávání o odzbrojování a to, že chce prezident Spojených států jednat s Iránem při zachování vzájemného respektu.  

Autoři: ,