Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mnichov wurst-free

Česko

Spolu s Vídní je pro nás Mnichov nejsnáze dosažitelným velkoměstem pro vánoční nákupy. hanka Michopulu prozrazuje svá nejoblíbenější místa, která potěší jídlomily

Pokud se člověk nezasekne na Barrandovském mostě, dá se říct, že cesta dobře dopadla a máte to v kapse. Za něco přes 3 hodinky lážo plážo nové dálnice jste tam. Samozřejmě si nemyslím, že byste dokázali zůstat v bavorské metropoli o hladu. Věnce poctivých bratwurstů, šišky senzační teplé sekané a vepřová kolena můžete zapíjet potoky piva a zajídat bochníky geniálních chlebů s či bez anýzu, kmínu a koriandru. Potíže mohou nastat v přesně opačném smyslu. Stačí jeden neopatrný nákupní víkend a do Česka se vracíte o tři kila těžší, s pocitem vznášejícího se medicimbalu. Přitom tohle město nabízí celou řadu etnických zádobrá žitků a jiných gastrozajímavostí. Pomíjím tedy úmyslně hospody, kde najdete v menu až deset jídel na bázi wurstu, a to opravdu nepřeháním (wurstová polévka, wurstový salát, steaky s wursty, wurstový guláš, wurst s pomfrity a tak pořád dál). Wursty si vás najdou samy. Stejně jako patrně neminete adventně vyzdobené tržiště Pschorr. Zvu vás raději na místa, která nenajdete jen tak snadno. Jsou přitom dostupná – jak finančně, tak na metry – v příjemné vzdálenosti od hlavní nákupní ulice.

Brenner Grill je tak trochu módní restaurace se středozemní kuchyní. Připomíná pražské Kogo. Je ovšem nesrovnatelně lepší, aniž by stála víc. Nejkrásnější na Brenneru je, že uprostřed restaurace rudě žhne obří otevřený gril s dřevěným uhlím, na kterém se dělají pražmy a dorády, ale také vydatné steaky fiorentina. Žhne však jen v době oběda či večeře, pro tuto dobu je tedy lépe si místo rezervovat. Nudle čili pasta nemají chybu a zelenina je sezonní – mně moc chutnal třeba čekankový salát s hruškou a gorgonzolou. Krásné je také to, že sedíte v prostoru bývalého starého pivovaru, který je však elegantně opláštěn jako moderní budova, tedy sklem a kovem. No a do třetice, několik číšníků pochází z Česka a Slovenska, takže když se vás někdo vytrvale ptá, jakými VŠEMI řečmi vládnete, přiznejte českou barvu, postarají se o vás ještě lépe, ačkoliv servis je už tak nadprůměrný. Brenner Grill, Maxmilianstrasse 15 (v zadním traktu), www.brennergrill.de, tel.: +49(89)45 22 880. Karstadt, oddělení nádobí Nejlepší obchod s domácími potřebami do kuchyně, jaký jsem dosud viděla. Vyhraďte si proto dostatek času. Zatímco jiné zahraniční evropské obchody tohoto druhu prodávají zejména krásné věci, tento prodává krásné, ale po německu navíc ultrapraktické. Jelikož se nacházíte v bohatém městě, mnoho značkových produktů se prodává za zvýhodněné ceny. Jako by nestačilo, že jsou přátelské už před zvýhodněním. Pokud vám doma něco chybí, tady si vyberete rovnou z několika značek, materiálů a cenových úrovní, a ještě objevíte spoustu dalšího, o čem jste netušili, že potřebujete. Doporučuji si prohlédnout: nejrůznější pomůcky na pečení (zejména sortiment značky Kaiser), silikonové skládací cedníky, nádherné litinové nádobí s emailovou úpravou či japonské nože. Ať už chcete utratit 5 eur, nebo 500, odejdete šťastní.

www.karstadt.de, Neuhauserstrasse 18, Mnichov.

Obchod KÜCHE & BAR Kdo nemá rád nakupování nádobí v obchoďácích, ten v KÜCHE & BAR zaplesá. V malém krámku jen pár metrů od „zad“ Karstadtu je klid jako v zastrčené kavárně, možná působí dokonce spíš jako muzeum než obchod. Vždyť je tady taky dvacet let. Specializuje se hlavně na prodej „udělátek“ profesionální kuchyně použitelných na doma. Takže pokud rádi koukáte pod ruku šéfkuchařům a sledujete jejich triky, tady seženete jejich nádobíčko: struhadlo na zázvor, ale i nádobí na paštiky, dózu s rozprašovačem, která vytvoří sprej z oleje či octa, všemožné mandolíny na strouhání nudliček julienne, formy na domácí ravioli a mnoho dalších zajímavostí. Značka: pro vášnivé. KÜCHE & BAR, Brunnenstrasse 1, otevřeno od pondělí do pátku od 10 do 19, v sobotu od 10 do 16.

Asijský bufet Sasou Takřka přímo na „zlatém nákupním kříži“, kde se Kaufingerstrasse rozlévá do radničního Marienplatzu, je panasijské bistro s moderním designem, které nesmíte minout. Není nic lepšího, než když si utrmácení a zmrzlí sednete do tepla a za nějakých 9 eur si objednáte velikou mísu vietnamské polévky Pho Bo s nudlemi a plátky měkkoučkého hovězího ovoněného thajskou bazalkou, koriandrem, zázvorem a trochou limetky. Anebo cokoliv, co váš velký či malý hlad poručí – mají to nejslavnější z celé Asie. Mé nejoblíbenější disciplíny jsou sushi, již zmíněné Pho, japonské pohankové nudle Soba a vietnamské jarní závitky s krevetami. Zapijte nápojem Carpe diem z bezinek, hrušek, zázvoru, koriandru a břízy, je vynikající. Když budete chtít, vejdete se i s pitím pohodlně do 10 eur. Ale to vy spíš nebudete. Na baru jsou všechna jídla vyvedená v 3D plastikách v poměru jedna ku jedné, aby hosté neměli problém s výběrem. Nabízené ryby i zelenina v miskách jsou jako živé, a kdybyste sem náhodou nešli jíst, stojí za to aspoň si je prohlédnout jako v galerii.

Sasou, Marienplatz 28, pondělí až sobota otevřeno od 11 do 22 hodin, v neděli zavřeno, www.sasou.de.

Manufactum Síť obchoďáků snesitelné velikosti, které existují po celém Německu a specializují se na fortelné věci tak, jak se vyráběly ještě relativně nedávno – před Velkou čínskou plastovou revolucí. Připomínají, jak vypadal svět před nějakými dvaceti třiceti lety. Prodává se tu všechno od vypínačů přes rýžáky, žluté gumové pláštěnky, emailové škopky, pudry na obličej a čisticí prostředky se sodou a octem, to vše s jednotným stylem: hrozně užitečné, jednoduché a trvanlivé. Pořád dokola vás bude napadat: Jé, to jsme měli doma! Proč by to mělo zajímat jídlomily? Ve většině poboček se nachází také potravinový koutek Brot und Butter, kde najdete stejně fortelná jídla: vesnický chléb, špek, hovězí vývar, různé omáčky, sýry, atd. Mimochodem, hned vedle je světově proslulý obchod s kávou a delikatesami Dallmayr, takže máte hned dvě pozoruhodnosti na jednom místě.

***

Manufactum, Dienerstr. 12, www.manufactum.de.

O autorovi| autorka je gastronomická novinářka

Autor: