Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mnichovská dohoda poprvé v Praze

Česko

  15:00
PRAHA - Kopie německého originálu mnichovské dohody z roku 1938, která tehdejší Československo připravila o jeho pohraniční území, po 70 letech dorazila do Prahy. Ještě nikdy v historii originální podoba dohody na českém území nebyla. Kopie bude nastálo vystavena v Kolovratském paláci v areálu Senátu vzhledem k tomu, že palác byl sídlem vlád za první republiky.

Adolf Hitler podepisuje Mnichovskou dohodu. foto: Reprofoto

Kopii dohody převzal od ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka předseda horní komory Přemysl Sobotka. Stalo se tak v Zeleném salonku Kolovratského paláce. Právě v jeho prostorách byla 30. září 1938 s dohodou seznámena tehdejší vláda pod vedením generála Jana Syrového.


"Jedná se o jeden z nejklíčovějších dokumentů našich moderních dějin, až do současné doby vlastně nikdo kupodivu neměl zájem tento dokument k nám dostat," uvedl historik Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu.

Knížek si to vysvětluje tím, že zájem mladé generace historiků je mnohem hlubší a díla v odborné literatuře musejí být více než dříve doprovázena obrazovým materiálem. "I proto si myslím, že tato kopie se vlastně dostává na světlo světa až v těch dnešních dnech," dodal Knížek.

Za originál byl považován i dokument s textem dohody, který má k dispozici Národní archiv. Byl napsán stejným typem psacího stroje a se stejnou grafickou úpravou. Kriminalistický ústav ale v květnu 2002 dospěl k závěru, že jde jen o velice kvalitní faksimile. Podpisy na dokumentu nejsou totiž originální, ale byly na něj vytištěny.

Československo muselo podle dohody z 29. září do dvou týdnů ustoupit tlaku a postoupit hitlerovskému Německu sudetská území. Východní část české části Těšínska musela připadnout Polsku a jižní část Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku. Dohodu podepsali představitelé Německa, Itálie, Velké Británie a Francie bez československých zástupců, přičemž odmítnutí by přineslo německou agresi bez naděje na pomoc západoevropských spojenců. "Do značné míry to byla nejen ztráta území a obyvatelstva, ale byla to ztráta víry ve spojence," dodal Uhlíř.

Za pozornost stojí i podpisy pod dohodou. Zatímco britský premiér Neville Chamberlain se podepsal celým jménem, jeho francouzský protějšek Edouard Daladier z křestního jména použil jen první dvě písmena a italskému vůdci Benitu Mussolinimu stačilo pouze příjmení. Nad ně zkoseně vsunul svůj podpis "A. Hitler". Podle Chamberlaina měla dohoda, která byla výsledkem politiky ústupků, přinést "mír pro naši dobu", "ve skutečnosti podpis tohoto mírového plánu byl začátkem obrovské tragédie", podotkl předseda
Senátu.

Kopii se podařilo získat díky pomoci českého velvyslanectví v Berlíně z politického archivu německého ministerstva zahraničí, uvedl Knížek. Kopie německé verze dohody má být podle něj spolu s jejím anglickým a francouzským a snad i italským originálem, které budou zapůjčeny, k vidění od 28. října na rozsáhlé výstavě v prostorách Národního muzea, která bude věnována období let 1914 až 1938. "Spíše jsme si přáli, abychom získali na tu výstavu (německý) originál. Ten doposud německá strana vydat nechce,"
dodal Knížek.

V Senátu bude podle něj vystavena věrná kopie získané kopie německého originálu. Návštěvníci areálu horní komory si ji budou moci prohlédnout ve vitríně na chodbě před Zeleným salonkem Kolovratského paláce. Senát se na podzim chystá vystavit také originál Pittsburské dohody z 31. května 1918, v níž čeští a slovenští představitelé schválili spojení obou národů v samostatném státě. Dokument, který nyní putuje po Slovensku, bude nejcennější listinou na chystané výstavě o vzniku české státnosti v letech 1916 až 1921.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat