Historik zpochybnil původ císařovy posmrtné masky. Možná je tváří jeho komorníka
PAŘÍŽ/PRAHA Nejslavnější ze všech Francouzů a jeden z největších vojevůdců v historii lidstva Napoleon Bonaparte způsobuje historikům potíže i 186 let po své smrti. Nadšenci, kteří jsou stále fascinováni jeho záhadami opředenou smrtí, se nemohou shodnout na tom, jak zemřel, ani na jeho podobě či místě posledního odpočinku.
Už více než půlstoletí turisté přijíždějí do pařížské Invalidovny, aby pohlédli do vznešené, mladistvé tváře muže s ostře řezanými rysy, orlím nosem a slabým úsměvem na rtech. Tato oficiální císařova posmrtná maska má údajně mít historicky ověřený původ. Odlita měla být z Napoleonovy tváře na smrtelném loži v roce 1821.
Britský historik Bruno Roy-Henry však tvrdí, že má důkazy o tom, že maska nebyla odlita z Napoleonovy tváře. Ta skutečná byla podle něj po celých 25 let vystavena v malém vojenském muzeu v Londýně. To ji však kvůli malému zájmu v roce 2004 prodalo v New Yorku prostřednictvím aukční síně Christie's neznámému kupci za 15 000 dolarů (asi 345 000 korun).
Roy-Henry upozorňuje na to, že maska, která je vystavena u Napoleonova hrobu v Invalidovně, neodpovídá jeho podobě. Především prý na ní chybí výrazná jizva na císařově levé tváři. Šrám, který oficiální císařovi portrétisté vynechávali, je jasně znatelný například na obraze namalovaném Charlesem Lockem Eastlakem, poté co se Napoleon po bitvě u Waterloo vzdal Velké Británii. Napoleon je na něm vyobrazen na palubě britské lodi Bellerophon, kde si po dvou týdnech čekání vyslechl verdikt o svém vyhoštění na ostrov Svatá Helena. Tam strávil zbytek svého života jako zajatec Britů.
Příliš mladistvý padesátník Jizva na Napoleonově líci není jedinou nesrovnalostí, která podle Roy-Henryho zpochybňuje autenticitu masky vystavené v Invalidovně. Tvrdí, že maska neodpovídá známému Napoleonovu vzhledu s „velkou hlavou a silnou čelistí“. I podle francouzského deníku Libération se nyní nezvěstná „britská“ maska (opuchlý obličej stárnoucího muže) více blížila skutečné podobě jedenapadesátiletého Napoleona.
Deník spekuluje, že tvář odlitá v masce nejspíš patří Napoleonovu příteli a komorníkovi Ciprianimu, který na Svaté Heleně zemřel o tři roky dříve než Napoleon. To však ještě přiživuje konspirační teorie, které tvrdí,že je ve skutečnosti v sarkofágu pod zlatou kupolí Invalidovny pohřbeno právě komorníkovo tělo. To mělo být za Napoleonovo tělo zaměněno při exhumaci a převezeno ze Svaté Heleny do Francie v roce 1840. Tato záměna prý měla zakrýt stopy po vraždě císaře.
Mnozí odborníci se domnívají, že Napoleon byl v exilu otráven arzenem, aby už nemohl zopakovat svou vzpouru z Elby. Franceschi Cipriani byl navíc údajně i Napoleonovým polovičním bratrem - podoba odlitku tedy nemusí být náhodná. Mluvčí Vojenského muzea umístěného v Invalidovně ale celou Britovu teorii odmítl jako „historku pro okurkovou sezonu“.