Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mnohoobročník Kubera. Jak šéf Senátu sedí na kraji, hlídá peníze v Teplicích a dohlíží na obří firmu

Česko

  5:08
PRAHA - Před týdnem zasedalo zastupitelstvo Ústeckého kraje. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdyby na něm nescházel Jaroslav Kubera. Čerstvý předseda Senátu tam neměl dorazit z titulu své nové funkce, nýbrž protože mu náleží zastupitelské křeslo. Už přes dva roky je krajským zastupitelem, stejně tak si ponechal mandát v komunální politice domácích Teplic. Do toho ještě kontroluje hospodaření velké firmy. Někteří jeho kolegové proto opatrně zdvihají obočí.

Zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Prezident Miloš Zeman už avizoval, že chce u příležitosti státního svátku 28. října Kuberu in memoriam ocenit Řádem bílého lva. Manželka tehdejšího předsedy senátu to odmítla. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Poslední jednání ústeckého krajského zastupitelstva bylo prvním od chvíle, co Kubera v listopadu usedl do sesle šéfa horní komory parlamentu. Minulé pondělí ho však mezi kolegy z regionu nepustily předsednické povinnosti. Jako první muž Senátu přijímal ten samý den velvyslance. Ve stávajícím volebním období to bylo teprve potřetí, co Kubera promeškal rokování krajského zastupitelstva. Zbylých třináct absolvoval.

Teplice jako Kuberaland, primátor velel městu 24 let. Co nechtěl, to neprošlo, vzpomíná kolega

Jeho čerstvá absence poukázala na primát, který si Kubera na tuzemském politickém kolbišti připisuje. Je prvním předsedou Senátu, který je současně krajským zastupitelem. Žádný z jeho předchůdců takové funkce nekloubil. Pokud se na příštím jednání krajské samosprávy ukáže, mezi pětapadesátkou regionálních zastupitelů bude jako jeden z řady úřadovat druhý nejvyšší ústavní činitel České republiky. 

„Celý život jsem se snažil být s lidmi dole, abych věděl, co jim ti nahoře připravují, a občas těm nahoře mohl vysvětlit, že to je hovadina,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Kubera, proč hodlá ve funkci krajského zastupitele pokračovat. „To je jenom o organizaci práce, jak to udělat,“ vysvětluje. Pokud ho prý napříště závazky šéfa Senátu nedostihnou, mezi kolegy z kraje dorazí.  

‚Když jsem se stal předsedou, odpustili mi‘

Jeho primát má více poloh. Zůstal i městským zastupitelem v mateřských Teplicích, které do letošních voleb spravoval 24 let coby starosta a poté primátor. I v tomto drží prvenství. Žádný z jeho předchůdců na špici horní komory parlamentu nedocházel jako aktér na jednání zastupitelstva svého města. Kubera říká, že si novou funkcí vyžehlil u Tepličanů malér z komunálních voleb. Do nich táhl ODS jako kandidát na primátora. 

Obročí čili prebenda

Mnoohobročnictví byl fenomén spojený s církví v pozdním středověku, kdy duchovní požívali výhod plynoucích z více funkcí (obročí je příjem podle církevního práva spojený s výkonem služby). Mnohoobročníci tak byli například duchovní správci více farností. Proti mnohoobročnictví vystupoval v Anglii John Wycliffe, u nás Jan Hus. Mnohobročnictví bylo zakázáno v polovině 16. století na tridentském koncilu.

„Někteří byli hodně naštvaní, že jsem kandidoval, ale nevzal jsem primátora. Ale trvalo to jen do chvíle, než jsem byl zvolený předsedou Senátu. V ten okamžik mi odpustili, protože je to pro ně odměna,“ vysvětluje. O křeslo předsedy Senátu si řekl prakticky okamžitě, co v letošních senátních volbách potřetí obhájil senátorskou sesli a ODS se stala v horní komoře parlamentu hlavní silou.

Na rozdíl od krajské samosprávy v té místní neplní roli pěšáka. Ostatně po tolika letech primátorování by to po něm ani nikdo nechtěl. Kubera si pohlídal, aby mu nová koalice v čele s jeho ODS umožnila hlídat městskou kasu. „Jsem předsedou finančního výboru jenom proto, aby mi neutratili ty prachy, co jsem jim nastřádal,“ vysvětlil. Teplice za jeho vlády prosluly obřími přebytky rozpočtů.

„Velmi směšně vypadalo, když si pro sebe vybojoval post šéfa finančního výboru v Teplicích. Toto místo je ale ve slušných městech vyhrazeno opozici, to si ale šéf pojistky demokracie nemyslí,“ kritizuje však Kuberu teplický opoziční zastupitel Jiří Řehák (Volba PRO! Teplice). Výbory jsou z principu kontrolní orgány. Aby si tak z funkce předsedy toho finančního dohlížela na hospodaření sama koalice, je skutečně nezvyklé.

Dozor nad sedmi miliardami korun

Řehák poukázal i na to, že vládnoucí ODS neprojevila vůči jeho hnutí příliš velkorysosti. Volba PRO! Teplice je s 26 procenty hlasů nejsilnějším opozičním subjektem, po ODS druhým hlavním hráčem zastupitelstva. Křeslo šéfa výboru však nezískali ani jedno. „Nejsilnější opozice byla zašlapána. Výbory dostaly KSČM a SPD, které měly šest a osm procent. Tady si nás pan Kubera vychutnal. Nemyslím si, že to patří k funkci předsedy Senátu,“ podotkl.

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...
Senátor Jaroslav Kubera.

Kubera si neponechal jen zastupitelské povinnosti. Setrval také v pozici místopředsedy dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti. Kolos se základním jměním ve výši sedmi a půl miliardy korun dodává vodu stovkám měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji, právě místní samosprávy v něm drží majetkové podíly. Ani to není obvyklé, aby druhý nejvyšší ústavní činitel země dohlížel na takový byznys. 

„Já to nebudu komentovat. Vzhledem k tomu, že pan Kubera je mým nástupcem, vypadalo by to, že s tím mám problém. Ten ale já ale vůbec nemám. Nicméně na svém případě mohu dokumentovat, že jsem se tak nikdy nechoval, protože souběhy funkcí nepovažuji za správné,“ reagoval pro Lidovky.cz stávající místopředseda Senátu Milan Štěch, který před Kuberou horní komoru parlamentu řídil osm let.

‚Prázdné diskuse o souběhu funkcí‘

Předsedu ODS Petra Fialu nechává mimořádná pracovní zátěž jeho stranického kolegy v klidu. Možné výtky ke kumulování funkcí odráží replikou, že voliči opakovaně vyslovili důvěru Kuberovi jak v senátních, tak v komunálních volbách. Jinými slovy nemají nic proti tomu, že je dlouhodobě rozkročený mezi místní politikou a prací v Senátu. 

Více židlí

Jaroslav Kubera pochopitelně není jediným politikem, kdo spojuje volené funkce, byť jako předseda Senátu je velmi viditelný. 
V minulém týdnu se v této souvislosti hodně mluvilo o karlovarské hejtmance Janě Vildumetzové (ANO), která si po vyjádření podpory od zastupitelských kolegů nejvyšší funkci v kraji ponechala. 
Přitom je současně poslankyní a u svého předchůdce totožný souběh funkcí kritizovala. Nově ale za post hejtmanky bude pobírat "jen" 40 procent platu. 
Velkou kumulací funkcí v minulém sněmovním období vykazoval Jaroslav Faltýnek (ANO). Mimo jiné byl poslancem, zastupitelem v Prostějově, seděl v představenstvu Agrofertu, představenstvu Agrární komory nebo zasedal v dozorčí radě Moravské vodárenské společnosti.

Voliči jsou prý s Kuberou po obou stránkách velmi spokojení. „A to je nejdůležitější. Ne abstraktní a prázdné diskuse o souběhu funkcí. Někdo zvládne dobře hned několik funkcí, jiný nedokáže pořádně dělat ani jednu,“ přiblížil serveru Lidovky.cz svůj pohled první muž Občanské demokratické strany.

Kumulování pozic nevadí ani Kuberovu kolegovi z krajského zastupitelstva Jiřímu Kulhánkovi, který byl lídrem ODS v regionálních volbách. Při jednáních na kraji ho prý potkává rád. „Působí to na mě dobře, Jarda Kubera je osvěžením, i kdyby nebyl předseda Senátu. Je člověk zdravého selského rozumu a pro všechny ostatní krajské zastupitele může být příkladem,“ sdělil serveru Lidovky.cz Kulhánek.

Teplický zastupitel Řehák, jinak kritický ke Kuberově souběhu funkcí, pak s povděkem kvituje, že Senát řídí Tepličák. Je to prý pro město dobrá reklama. „Přeji mu to. Nemyslím si, že by to něco mohlo znamenat konkrétně pro Teplice. Ekonomické benefity neočekávám. Ale všeobecně se ví, že Kubera je svázaný s Teplicemi. Proto je pro nás věc prestiže, že zde zdejších poměrů vzešel někdo, kdo je předsedou Senátu.“

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...