Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mnozí pacienti končí na dialýze zbytečně

PRAHA Takzvanou umělou ledvinu u nás potřebuje stále více lidí. Pacientů na dialýze přibývá pět procent ročně. Souvisí to se stárnutím populace. U řady pacientů by se ale dalo selhání ledvin zabránit, kdyby se začali včas léčit.

Podle průzkumu agentury Native PR se 40 procent pacientů na dialýze dozvědělo o svém onemocnění ledvin, až když měli problémy. To je ale na účinnou léčbu pozdě. Proto jsou důležité preventivní prohlídky a testy. Jenže ani lidé, kteří na prevenci byli, správnou léčbu dostat nemusí. „Někdy se výsledkům vyšetření nevěnuje dostatečná pozornost,“ tvrdí Vladimír Tesař z kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice. „Někteří naši pacienti měli výsledky mimo normu už pět let předtím. Měli být tenkrát odesláni ke specialistovi,“ říká Tesař. „Jsou nemoci ledvin, které lze úplně vyléčit. U ostatních jde dobu, než dojde k selhání ledvin, významně oddálit. Je velký rozdíl, jestli pacientovi selžou ledviny za tři roky, nebo za dvanáct,“ poznamenal Tesař.

Nemocné ledviny má každý desátý, ve věku nad 70 let dokonce každý čtvrtý. Podle Tesaře mnohdy výsledky vyšetření funkce ledvin podcení praktický lékař. Jenže podle Ireny Kudrnovské, mluvčí Sdružení praktických lékařů, za tím může být i něco jiného. „Nefrologů je málo. Je možné, že praktik pacienta ke specialistovi poslal, ale byla tam čekací doba třeba tři měsíce. Pak pacient snadno na prohlídku nedorazí,“ soudí Kudrnovská. Jestli někteří praktici skutečně podcenili nepříznivé laboratorní výsledky, muselo se podle ní jednat o ojedinělé případy.

Vyšetření funkce ledvin z moči a krve má podle odborníků smysl u všech po padesátce, u obézních a jinak rizikových lidí obzvlášť.

Podle průzkumu chybí pacientům také informace o léčbě. Kromě klasické krevní dialýzy, na kterou musí docházet do nemocnice, platí pojišťovny také domácí pobřišnicovou dialýzu. Tu si pacient dělá sám doma. Může snáz zůstat v zaměstnání či jinak aktivní. U nás využívá domácí dialýzu jen osm procent pacientů. Podle Sylvie Opatrné z Fakultní nemocnice Plzeň by to byla vhodná volba zhruba pro 30 procent lidí na dialýze. „Pacienti by měli slyšet, že existuje tato alternativa, měli by se na ni aktivně ptát,“ říká Opatrná.

Autor: