Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Množí se fondy proti korupci. Platí lidem za boj proti ní

Nový protikorupční fond ponese jméno zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový protikorupční fond ponese jméno zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. | foto: Lidové noviny

PRAHA Státu se nedaří zatočit s korupcí. Řadě lidí a občanských sdružení už došla trpělivost a berou iniciativu do vlastních rukou. V Česku v poslední době přibývá soukromých fondů, jejichž zástupci nechtějí v boji proti korupci spoléhat na státní moc.

Nejnovějším přírůstkem do rodiny protikorupčních fondů nese jméno zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Založila ho Nadace Open Society Fund, která do fondu vložila 11,5 milionu korun. Další prostředky chce fond získávat od podnikatelů, firem a soukromých dárců.

"Mnoho let jsme podporovali velké protikorupční organizace i drobné iniciativy po celé republice z amerických peněz. Teď vyzýváme všechny české občany a firmy, aby se přidali – je to na nás Češích, v jaké zemi budeme žít," uvedl ředitel nadace Robert Basch.

Vládní priorita jménem korupce

Boj s korupcí. Sousloví, které skloňovala takřka každá polistopadová vláda. Současný Nečasův kabinet si potírání klientelismu a kupčení s veřejnými zakázkami dokonce vytkl jako jednu ze svých priorit. Naráží však na nedůvěru veřejnosti v politiku a politiky. Sráží ji také korupční skandály přímo mezi ministry.

V radě Fondu Otakara Motejla usedla jeho dcera Kateřina Kulíšková, ředitel největší české nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo politoložka Vladimíra Dvořáková. Fond má sloužit jako "jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které dohlížejí na státní správu a upozorňují na její chyby, či v partnerství s ní vytvářejí v Česku poctivější prostředí".

Janečkův fond už sklízí úspěchy

S obdobnou náplní vznikl na jaře loňského roku Nadační fond proti korupci podnikatele Karla Janečka. Kromě vlastní iniciativy v odhalování korupce fond finančně odměňuje ty, kteří se o odhalení a prokázání korupce na konkrétním místě zasadili.

Matematik a úspěšný byznysman Karel Janeček

Matematik a úspěšný byznysman Karel Janeček

Takto byl odměněn například Libor Michálek, bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí, který odstartoval kauzu kolem tehdejšího ministra Pavla Drobila. Z fondu získal půl milionu korun.

PSALI JSME:

V Janečkově nadaci působí také bývalý ředitel rozvědky Karel Randák. Ten na svou protikorupční práci upozornil nedávno, když předložil informace, které zpochybňují transparentnost veřejných zakázek pražského Dopravního podniku.

ČTĚTE VÍCE:

Protikorupční rétorikou do politiky

S převážně protikorupční rétorikou vstoupil do veřejného života také jeden z nejbohatších podnikatelů Andrej Babiš. Na rozdíl od zmiňovaných fondů se ale Babiš chce se svou občanskou iniciativou ANO 2011 dostat do vlády. To je podle něj jediná cesta, jak s rozkrádáním státu a zakalenou veřejnou správou zatočit. 

Miliardář Andrej Babiš se pustil do ostré kritiky politické situace v České republice.

Miliardář Andrej Babiš se pustil do ostré kritiky politické situace v České republice.

Babiše podporuje nejen zmiňovaný Janečkův fond, ale například i spisovatel Michal Viewegh nebo senátorka Alena Dernerová. A jeden z prosincových průzkumů ukázal, že Babiš nemusí být ve volbách zcela bez šance.

ČTĚTE VÍCE:

Bakala rozdává lilie

Pozadu nezůstal v módním protikorupčním trendu ani další velký podnikatel Zdeněk Bakala, který působí v hornictví, energetice či médiích. Vytvořil iniciativu Bílá lilie, která usiluje o průhlednost veřejné správy a finančně úspěchy v této oblasti oceňuje.

Zdeněk Bakala.

Úspěšný podnikatel Zdeněk Bakala

Dlouhodobě se pak o otevřenost veřejné správy či transparentnost veřejných zakázek zasazuje i řada neziskových organizací a sdružení. Vedle české pobočky Transparency International jde například o Růžového pantera, Veřejnost proti korupci, Otevřenou společnost, Oživení nebo Ekologický právní servis.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...