Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Mobilní telefon na zápěstí

Česko

Ještě před rokem byl mobil v hodinkách spíše zbožným přáním designérů a funkční prototypy se daly počítat na prstech jedné ruky. Letošní rok však jasně ukazuje, že konvergence těchto dvou zařízení je nevyhnutelná.

Snaha integrovat oba nesourodé společníky do jednoho celku je poměrně stará, jedny z prvních hmatatelných výsledků přinesl až rok 2006, kdy Sony Ericsson představil svůj model MBW-100. Na první pohled šlo o jen o něco masivnější pánské hodinky, ukrývaly však v sobě bohaté možnosti spolupráce s mobilem.

Po spárování s bluetooth vás bude ikona na displeji informovat o příchozí zprávě nebo e-mailu, v případě telefonátu pak o jménu volajícího. Další podobné modely zahrnovaly i dámskou edici. Přes relativně omezenou funkčnost se tento hybrid stal vítaným společníkem pro ty, které příliš obtěžuje manipulace s mobilem - takto ji lze snížit na minimální míru.

O to, kdo první představil plnohodnotný mobil v hodinkách, se dodnes vedou spory. Prakticky každý větší výrobce totiž představil svůj koncept, přičemž některé z nich se dostaly až do fáze funkčních prototypů. Do masové výroby se ale nepustil nikdo.

Prvenství si tak nejspíš odnáší čínská společnost CECT, která začala prodávat přístroj s označením F88, disponující futuristickým designem, barevným displejem, a dokonce možností připojení externího fotoaparátu.

Podporoval však pouze CDMA sítě.

Pro GSM sítě patří prvenství nejspíš australské firmě SMS Technology.

Její šedesátigramové hodinky M500 Watch Phone mají displej s rozlišením 128x160 bodů a úhlopříčkou 1,5 palce. O napájení se stará akumulátor, s nímž má zařízení vydržet na příjmu 80 hodin, anebo tři hodiny hovoru, který probíhá přes bluetooth sadu.

Trh s hodinkami s funkcemi mobilu několik posledních let spíš stagnoval, protože mu chyběl silný impulz od nějakého dominantního výrobce. Zdá se však, že se začíná blýskat na lepší časy.

Do hry se totiž nevložil nikdo menší než Microsoft. Sám Steve Ballmer na veletrhu v Barceloně demonstroval, jak může vypadat takový videohovor, který uskutečníte pomocí hodinek. O hardware se postarala společnost LG, konkrétně její přístroj GD910. Ten by se měl začít prodávat během roku, a to i v Česku, což je vzhledem ke slibované nabídce více než dobrá zpráva. Přístroj totiž zvládne všechna čtyři pásma GSM a přidává k nim i sítě třetí generace, v nichž zvládne přenášet data rychlostí 7,2 Mb/s. O vykreslení obrazu volaného, stejně jako o zobrazení dalších údajů se postará displej s -úhlopříčkou 3,6 centimetrů a rozlišením 176x220. Kromě toho se budete moci spolehnout na hlasové vytáčení nebo psaní SMS zpráv podobným způsobem, jakým se provádí na ostatních dotykových mobilech od společnosti LG.

Nakolik bude model od LG úspěšný, napoví až následující měsíce. Důležité však je, aby se zařízení tohoto druhu zbavila stigmatu „prototypu“, nebo dokonce „experimentu“, za který jsou ochotni utrácet peníze jen fanoušci techniky nebo movití zákazníci, nikoli běžní spotřebitelé.

Jedním z důležitých faktorů může být i rozšíření napříč značkami. Dalším velkým hráčem, který se k této iniciativě připojí, bude Samsung. Ten totiž na CeBitu představil svůj „Wrist Watch Phone“. Zatím však o něm není známo příliš informací - bude ovšem disponovat OLED displejem a na evropských trzích bychom se s ním mohli setkat v závěru roku.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor: