Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobily ve školách: šikana a zesměšňování učitelů

Česko

PRAHA Agresivní, drzí a nezvladatelní žáci s mobilními telefony. To je v současnosti noční můra českých pedagogů. Zatímco v minulosti ale k jejich nejoblíbenější manipulaci s mobilem patřilo natáčení šikany spolužáků, nyní přibyl nový fenomén: zesměšňování učitelů.

Stovky těchto situací natočených mobilem během výuky nyní zaplavily internet. Například video z jedné ostravské školy zachycuje průběh hodiny chemie.

Zatímco učitelka vykládá látku, třída se baví tím, že se dva mladíci v zadních lavicích svlékají do naha. Jeden z nich zakončí svou „produkci“ točením košile nad hlavou. Spolužáci ho obdivují: „Jsi hustej, všechno dolů.“

Učitelé proti podobným výjevům nemohou nijak zasáhnout. Z poznámky si totiž dnešní žáci dělají legraci a ani ministerstvo školství si s problémem neví rady.

„Žádné centrální ministerské nařízení by tento problém nevyřešilo. Školy si to musí vyřešit samy,“ řekl LN náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger. Učitelé jsou ale mnohdy jiného názoru. „Celý školský systém by měl být nastaven přísněji,“ myslí si Magda Fuksíková ze ZŠ Plzeňská v Praze.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Fuksíková tvrdí, že na jejich škole s natáčením videí zesměšňujících kantory problém nemají. Ve školním řádu mají zákaz používání mobilních telefonů při vyučovací hodině. „Na začátku každého školního roku proběhne školská rada. Rodiče musí odsouhlasit, že děti nesmí používat mobily. Od té chvíle se o to opíráme. Pakliže přijde problém s mobilem, tak ho zabavíme,“ vysvětluje Fuksíková. Rodiče si pak pro mobilní telefon svého „nezdárného“ potomka musí do školy dojít, často v pracovní době. „Což je trest pro ně. Předpokládáme, že si děti vychovají k obrazu svému, tak aby pro telefony chodit nemuseli,“ dodává Fuksíková.

Na zhoršující se chování žáků upozorňuje i Asociace pedagogů základního školství. Ti burcují zákonodárce, aby přijali odpovídající opatření. „Chceme po poslancích záruku, že se učitelé nebudou muset bát soudů, pokud žákovi mobil zabaví nebo mu ho zakážou používat,“ řekl už dříve MF Dnes šéf asociace Jaroslav Štercl.

„S touto legislativní úpravou bych souhlasil. Aby se nemohlo říci, že to bylo odebráno protiprávně. Učitel by měl mít právo sebrat žákovi věc, která nesouvisí s vyučováním, a odevzdat ji zákonným zástupcům,“ prohlásil Martin Ševčík, ředitel základní školy Londýnská v Praze.

Asociace pedagogů nyní pracuje na rozsáhlé analýze chování dětí. S tou pak chce požádat ministerstvo školství a školský výbor sněmovny o podporu. Na analýze se podílí více než 1300 škol. Učitelé v dotaznících uvádějí, kdy je naposledy děti vyprovokovaly k nestandardnímu jednání. Naposledy byl přitom zaznamenán případ ředitele základní školy v Železném Brodě. Student ředitele záměrně vyprovokoval. Ten mu dal facku a následně na svou funkci rezignoval.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat