Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mocenský zásah vlády vyvolal ještě větší bouři

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 (vlevo), předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša (druhý zprava) a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek (vpravo) ve studiu České televize v Praze, kde 12. června vystoupil v diskuzním p | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 (vlevo), předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša (druhý zprava) a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek (vpravo) ve studiu České televize v Praze, kde 12. června vystoupil v diskuzním p | foto: ČTK

PRAHA Na dnešek plánovaná stávka se odkládá na čtvrtek, kdy se zastaví doprava ve velkých městech a na dráze po celé zemi. A odbory slibují mnohem razantnější protest doprovázený blokádami důležitých dopravních tahů v metropoli, který potrvá 24 hodin.

Vládě se sice povedlo v pátek žalobou přimět městský soud, aby bleskově pondělní stávku zakázal, ale tím jen přilila olej do ohně.
Dotčení odboráři prohlásili, že Prahu, Brno, Ostravu, Olomouc, Zlín a možná i další velká města po celý čtvrtek ochromí dopravní kolaps. Stejně tak od půlnoci do půlnoci nevyjede na trať žádný vlak.

Odbory otevřeně přiznaly, že získaly čas a do čtvrtka chtějí zapojit do stávky více měst, než původně plánovaly. "Předběžné soudní opatření proti pondělní stávce považuje koalice dopravních odborových svazů za bezprecedentní porušení ústavního práva na stávku," prohlásil včera prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas.

Čtěte také

Průchod rozbouřeným emocím dal v neděli v České televizi i předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Ten pohrozil, že čtvrteční blokády mohou v hlavním městě přerůst v živelnou akci.

Anketa

Jaký je váš postoj k vyhlášené stávce?

Nelíbí se mi vládní reformy, proto stávku podporuju 8789
Reformy se mi nelíbí, ale se stávkou nesouhlasím 1157
Nějaké reformy být musí, odbory své protesty přehánějí 14803

Odborářští bossové pak jeho slova mírnili. "My žádné živelné blokády organizovat ani vyzývat k nim nebudeme. Nicméně odborové organizace, které se zatím ke stávce nepřipojily, chtějí podpořit naše požadavky prostřednictvím blokád. Proto jich bude ve čtvrtek více, než bylo původně zamýšleno v pondělí," upřesnil Dufkovu hrozbu Jaroslav Pejša, předseda Odborového sdružení železničářů.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který podal žádost o předběžný zákaz stávky k soudu, odbory upozornil, že živelné blokády jsou protiprávní a vláda se na ně připraví. "Lidé nejsou zvědaví, aby si je odbory braly jako politické rukojmí. Úkolem vlády je zájmy občanů chránit," hrozil odborům Kalousek.

Čtěte také

Odboroví předáci nicméně prohlašují, že se chtějí vystříhat násilných aktů. "Nechceme, aby to skončilo nějakým vytloukáním oken či zapalováním," řekl Pejša. Ministr vnitra Jan Kubice ale připouští v případě vyhrocené situace možnost vytlačování demonstrantů silou.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!