O majetkovém přerozdělení mezi oběma muži se spekuluje od roku 2014, kdy Janoušek zamířil do vězení. Ve finančních kruzích se hovořilo o tom, že si navzájem přestali věřit. Nyní se vlastnické změny začínají promítat do obchodního rejstříku.
Ještě před deseti lety panovaly mezi pražskými podnikateli a lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou úzké obchodní a politické vztahy. Řadu nemovitostí a podniků ovládali spolu prostřednictvím rozmanitých offshorových struktur. Pak ale začala na celostátní i pražské úrovni mocensky chřadnout ODS, se kterou byli Janoušek i Hrdlička spřízněni. Tím začali ztrácet i oni, což se postupem času promítlo do kvality jejich vazeb. V současnosti tak dochází k rozdělování nabytého bohatství.
Ve ‚Špindlu‘ rozdával tekutou extázi, po které dva lidé zkolabovali. Dostal 5 let |
Aktuálním případem, na který LN narazily, je špindlerovomlýnský skiareál Stoh v sousedství hlavního lyžařského střediska Svatý Petr. Součástí areálu Stoh je nejen sjezdovka a vleky, ale i hotel. Provozování skiareálu by mělo připadnout skupině Melida kolem Hrdličky, česko-slovenským finančníkům ze skupiny J&T či „plzeňské“ partě kolem exšéfa ČEZ Martina Romana. Naopak tamní hotel by pak měl připadnout Janouškovi, který by měl ve Špindlerově Mlýně získat i další penzion a vilu.
Podnikatel, který má k Janouškovi a Hrdličkovi blízko, pod příslibem anonymity transfer okomentoval slovy: „Roman Janoušek marodí a má omezený pohyb. Domluvili se, že Roman dostane ubytovací kapacity, Hrdlička a spol. zase lana a stroje (míněny vleky a lanovky – pozn. red.).“
Linka na Pitra
O majetkovém přeuspořádání svědčí změny v obchodním rejstříku. Firmu Stoh do letošního ledna ovládal česko-americký podnikatel Zdeněk Machálek, který je považován za Hrdličkovu hlavní obchodní spojku. Místo něho se jednatelem Stohu stala Gabriela Lachoutová, která patří k předním tvářím finanční skupiny J&T a má blízko k jejímu spolumajiteli Patriku Tkáčovi. Lachoutová je předsedkyní představenstva společnosti J&T Family Office, která se podle zpráv z pražských finančních kruhů stará o nemalou část Janouškova bohatství.
Akcionářsky firmu Stoh ovládla firma Breva, která je považována za nové centrum, ve kterém se shromažďuje Janouškův majetek. Breva spoluvlastní například hradeckou firmu Liberália, jejímž ředitelem je podnikatel Daniel Kučera. Ten je v byznysových kruzích s nadsázkou označován za „muže, který Janouškovi nosil lyže“. Breva vlastní akcie i ve firmě True Invest, jejímž jednatelem je podnikatel Milan Šedivý. Ten patří k blízkým spolupracovníkům a obchodním partnerům miliardáře Tomáše Pitra.
Radil, jak co nejsnáz přežít za mřížemi
Nejde o náhodné spojení. Někdejší „nepřítel státu“ se s Janouškem zhruba před třemi lety sblížil. Stalo se tak v době, kdy Janoušek čelil soudům kvůli autonehodě, za niž byl na konci roku 2014 odsouzen k 4,5letému trestu pobytu za mřížemi.
Když pak Janoušek nastupoval do vězení, u Pitra sondoval, jakým způsobem co nejsnesitelněji přežít za mřížemi. Sblížili se tehdy skrze golf a obchod. „Stali se z nás přátelé. Roman je golfista. Navíc je trochu specifický – všude, kam jezdí, chce mít pocit, že je doma. To samé na Karlštejně. Tak jsme mu tam zlepšili podmínky a servis, aby se cítil dobře. Má tam třeba kancelář. Karlštejnský golfový areál nevlastní ani nikdy nevlastnil,“ pronesl Pitr na konci roku 2014 v obsáhlém rozhovoru pro LN.
Golfové opojení mezi Pitrem a Janouškem se přeneslo i do podnikání. Dalším příkladem jejich spolupráce může být nedávná transakce kolem paláce Blaník na Václavském náměstí v Praze, který získala firma Gilraen & Co. V jejím představenstvu působí právník Norbert Ostrčil, který je označován za spojnici Pitra a Janouška. Ve vedení firmy Gilraen& Co. sedí i zmiňovaná manažerka skupiny J&T Lachoutová.