Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Modelové situace

Česko

Výrazné zvýšení mateřské

Dvaatřicetiletá Martina je manažerkou kosmetické firmy. Nyní je na rodičovské dovolené s dvouletou dcerkou, v únoru očekává narození druhého dítěte. Její příjem před nástupem na mateřskou dovolenou činil 40 000Kč. Peněžitá pomoc v mateřství u prvního dítěte dosáhla tehdy stanovené maximální výše, tedy 14 370Kč. U druhého dítěte si Martina výrazně polepší. Protože se zvyšuje hranice příjmu, z něhož se peněžitá pomoc v mateřství vypočítává, bude Martina tentokrát pobírat 22 350Kč měsíčně.

Polepší si každá maminka

Vlaďka je svobodná maminka, očekávající na jaře své první dítě. Slyšela, že zvýšení peněžité pomoci v mateřství se týká žen s vysokými příjmy. Ona se pohybuje v průměru, na výplatní pásce mívá každý měsíc kolem 20 000Kč hrubého. Nečekala proto, že by mohla brát více než 12 750Kč, které uvádějí tabulky pro letošní rok. I ona však bude mile překvapena. Zvyšují se totiž redukční hranice pro stanovení denního vyměřovacího základu a zvyšuje se i procentní sazba pro výpočet dávky z denního vyměřovacího základu, a to ze 69 na 70 procent. Díky tomu stoupne Vlaďce peněžitá pomoc v mateřství o 1 080Kč na 13 830Kč. A to pro svobodnou maminku znamená příjemné přilepšení.

S„maroděním“ je konec

Pan František byl zvyklý čas od času „zamarodit“. Aspoň tři dny. Když k tomu přidal víkend, stihl doma udělat kus práce. V poslední době už to sice nebylo první tři dny nemoci s penězi nijak slavné, při jeho dvacetitisícovém platu 420 Kč. Ale hodily se. Od ledna to bude složitější. Neschopenku bude muset pan František předložit zaměstnavateli, který mu pouze omluví tři pracovní dny, za něž mu náhradu nedá. Od 4. do 14. dne bude mít nárok na náhradu mzdy. Ta se vypočítává z průměrné hodinové mzdy a v jeho případě se vyšplhá náhrada mzdy za 14 dnů nemoci na 3 427 Kč. Teprve od 15. dne pracovní neschopnosti bude pobírat klasické nemocenské dávky. S jeho „maroděním“ je konec. Už se nevyplatí a zaměstnavatel si jej více hlídá.

Vyšší příjem - vyšší nemocenské

Třicetiletý Vlastimil zatím nikdy pracovní neschopnosti nevyužíval.

Když už nebylo zbytí, bral si dovolenou. Je duší jedné reklamní agentury s platem 40 000Kč. Představa, že by na nemocenských dávkách pobíral 12 724Kč měsíčně, se mu totiž vůbec nelíbila. Na Nový rok si jede zalyžovat. Kdyby si, nedej bože, zlomil nohu, bude na tom lépe než loni. Nemocenské se mu zvyšuje na 15 204Kč.

Vyšší náhrada mzdy jako bonus

Marek je zručný truhlář a pro majitele dílny představuje zlatý důl. Snaží se ho udržet nejrůznějšími zaměstnaneckými bonusy.

Například slíbil, že v případě nemoci bude Markovi vyplácet vyšší náhradu mzdy, než jakou stanoví zákon. Klidně může, až do výše průměrného výdělku. Markovi však bude muset částku, která přesahuje zákonnou výši náhrady mzdy, zdanit. A odvést z ní pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

Zákon pamatuje na dlouhodobě nemocné

Paní Valentýně je 50 let. Utrpěla úraz při autonehodě a počítá, že do zaměstnání se vrátí až zjara. Obává se snížení nemocenského. I nový zákon však na dlouhodobě nemocné pamatuje a od 60. dne nemoci jim přiznává nemocenské dávky ve výši 72 procent z denního vyměřovacího základu. Vzhledem k tomu, že její příjem činí 25 000Kč hrubého měsíčně, bude její nemocenské od třetího měsíce nemoci oproti současným 461Kč činit 525 za kalendářní den (o 1 920Kč měsíčně více). V roce 2009 se zvýší nemocenské ve srovnání s rokem 2008 proto, že se zvýšily redukční hranice.

Kontroly z firmy

Dokud chodily kontroly jenom ze správy sociálního zabezpečení, Josef riskoval a v době pracovní neschopnosti občas vyrazil ven. „Přece si musím něco vyřídit, když už jsem doma,“ odpovídal na manželčiny výtky. Od ledna se ale v případě nemoci z obýváku nehne. Na kontrolu budou totiž prvních čtrnáct dnů chodit lidé z firmy, a to je něco jiného než neznámý úředník. Tu ostudu by si prý Josef nepřál.

Kategorie| 1,Komerční příloha