Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bestie v uniformě, pokuty za rychlost a nehody. Železný „válčí“ s policií léta

Jakub Železný se na archivním snímku rozčiluje nad policejním zásahem foto: Profimedia.cz

Incident moderátora České televize Jakuba Železného s městskou a státní policií, který se stal koncem minulého roku v centru Prahy, není novinářova první potyčka s policií. Už před lety mluvil o „bestii v uniformě“. V minulosti také přiznal, že převrátil auto rodičů na střechu. „V osmnácti. V zatáčce ve sto čtyřiceti a ještě v tom bylo nějaké pivo,“ popsal před lety.
  12:58

Ostrá hádka Železného s tehdejší mluvčí policejního prezidia Blankou Kosinovou byla v roce 2005 na stránkách MF DNES. Železný ve svém komentáři s názvem „Hezké divadélko zvané Jestřáb“ kritizoval celorepublikové policejní zátahy v dopravě.

Z obyčejného komentáře udělala mluvčí neobyčejnou událost. Jeho autora veřejně obvinila z toho, že nemá co mluvit, když sám nejezdí podle předpisů.

„V policejních kruzích jste znám jako člověk, který při řešení dopravních přestupků nemá daleko k aroganci a nevybíravým způsobům,“ reagovala tehdy Kosinová a uvedla případ, kdy byl moderátor agresivní a nadával policistům do grázlů. Železný událost popsal ze svého pohledu a policistu mimo jiné nazval „řvoucí bestií v uniformě“.

„Nevím, jestli je v pořádku, že policejní mluvčí o novináři šíří informace, které podle mě nejsou veřejné,“ reagoval Železný. Také popřel, že by informace byly pravdivé. „Použil jsem něco, čemu se říká nadsázka, ironie, sarkasmus. Mým cílem nebylo v žádném případě dotknout se policie. Předpokládal jsem, že to každý pochopí,“ napsal a dodal, že na policii má nehezké vzpomínky kvůli StB.

„Nechci dělat laciná srovnání, ale i kvůli těmto vzpomínkám nesnáším agresivní a násilnické chování uniforem,“ napsal a zdůraznil, že o ničem takovém jeho původní článek nebyl.

Nehoda a zákaz řízení

Železný tentýž rok v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že jeho první zkušenost s řízením byla, když mu bylo jedenáct let. Přiznal, že jako řidič měl za sebou pár menších nehod a jednu velkou.

„Tu jedinou velkou havárii jsem měl v osmnácti, dělal jsem si tehdy teprve řidičák. V zatáčce ve sto čtyřiceti jsem se otočil se škodovkou rodičů na střechu. A ještě v tom bylo nějaké pivo. Měl jsem tehdy opravdu velkou kliku. Následovala pochopitelně velká pokuta a rok a půl zákazu řízení. Drsná, ale hodně užitečná zkušenost pro mladého kluka,“ sdělil tehdy.

V rozhovoru pro Novinky ale přiznal, že mu policie díky jeho známosti někdy i ulevila. „Když jsem jel po policejním zásahu na Úřadu vlády přímo z místa moderovat Události, volal mi pan šéfredaktor. Měl jsem telefon v ruce a na křižovatce slyším policejní houkačku. Stáhl jsem okýnko a udělal omluvný ksicht. Slyším: Pane Železný, co nám to děláte? Jeďte, kam potřebujete, ale zavěste to,“ popsal v roce 2013 moderátor jednu z policejních kontrol.

Rok 2018 tehdy Železný popsal jako svůj nejhorší rok. Potýkal se s problémy s partnerkou i finančními komplikacemi, protože se málem stal obětí podvodu při koupi bytu. Přiznal také, že měl problémy s pitím, ke kterým se pak přidala smrt maminky.

Video nejnovějšího incidentu, který se stal koncem minulého roku, zveřejnili pražští strážníci minulý čtvrtek. Kvůli ochraně soukromí má řidič po celou dobu záznamu zakrytý obličej a zkreslený hlas. Lidé na sociálních sítích krátce po zveřejnění začali spekulovat, zda se jedná právě o moderátora Jakuba Železného. Ten to později potvrdil svým vyjádřením na Twitteru.

Podle záznamu Železný odmítal se strážníky spolupracovat a nechtěl se podrobit testu na drogy. V úterý mluvčí strážníku Seifertová upřesnila, že se Železný testu podrobil. „Vzhledem k tomu, že byl test negativní, policisté nechali dořešení dopravních přestupků na strážnících,“ uvedla pro iDNES.cz.

Železnému podle jeho slov vadilo strážníkovo chování. S pokutou v hodnotě tisíc korun souhlasil, podepsat se ale odmítl. „Tak já tam udělám křížek a kolečko, to je třeba můj podpis,“ řekl. „Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trochu slušně,“ nabádal řidiče jeden z policistů. Strážníkova slova moderátora však rozčílila tak, že na místo přivolal další hlídku.

V úterý se Železný za svou reakci na Twitteru omluvil. „Včera mě ‚přepadla‘ bulvární TV (její právo) k jakémus videu. Nechápal jsem. Tak jsem dnes shlédl: Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. PAK zapne kameru. (A MP video sestříhá). I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se. J.,“ napsal.

Pro Blesk dále sdělil, že ho doprovází fyzické komplikace a od příštího týdne odejde na nemocenskou dovolenou.

Na konci února zemřel v 53 letech David Železný, bratr Jakuba Železného. Podle médií bojoval s rakovinou žaludku.

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...