Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moderní kluby: bez fraku a doutníků

Česko

Zakouřená místnost ozářená tlumeným nazelenalým světlem. V dýmu se rýsují siluety mužů ve fraku, s doutníky v ústech, jejich soustředěné pohledy sledují koule válející se po stole. To je typický obraz kulečníkového klubu.

Tak jako v různých odvětvích sportu a umění, i v kulečníku mají nadšenci a obdivovatelé elegantních tág tendenci se někde scházet, překonávat se a diskutovat na téma, jak hrát lépe a jak hrát jinak. Až vás hospody a kavárny s kulečníkovými stoly přestanou bavit, můžete do takového klubu vstoupit i vy.

Ale nečekejte obraz klubu popsaný v úvodu. Doba totiž pokročila -a věřte nebo ne, ve většině kulečníkových klubů je zakázáno kouřit. 1800 korun za rok Jeden z největších klubů v Praze je kulečníkový oddíl Sokol Žižkov. Za 150 korun měsíčně, tedy 1800 korun ročně, můžete chodit kdykoli hrát kulečník na stolech, které jsou vám k dispozici. Ve většině klubů jsou soboty a neděle určeny hlavně profesionálům, kteří se připravují na soutěže.

Kluby přinášejí možnost setkávat se s opravdovými profíky, které běžně uvidíte maximálně v televizi. Nejen že je potkáte, ale dokonce si s nimi můžete zahrát. Ve chvíli, kdy jste členy klubu, jsou vám tyto dveře plně otevřeny.

V rámci klubu se můžete přihlásit do různých soutěží, které vás ještě mnohem víc mohou motivovat k dalšímu pokroku ve hře. Soutěže jsou různé. Některé kluby pořádají takzvané dotované turnaje, kde i jako začátečník můžete bojovat o finanční výhru. Jedná se o malé částky ve výši 1000 až 2000 korun za první místo.

Klub si vybírejte uvážlivě. Než zaplatíte členství, jděte se podívat dovnitř a zjistěte, kolik mají stolů, jaké jsou podmínky a jaký tu platí řád. Některé kluby připomínají dětské tábory začátku 90. let, kde jste pod neustálý dozorem. Jiné se tváří jako luxusní, ale ve skutečnosti mají dva stoly, na které je vypsán pořadník. Pokud žijete v malém městě, asi není moc z čeho vybírat. Jestli jste ovšem z Prahy nebo Brna, pak se optejte nějakého hráče. Není nic lepšího než doporučení dlouholetého a spokojeného člena klubu.

Autor: