Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Modernizaci 'špinavé' elektrárny v Prunéřově chce posuzovat Mikronésie

Česko

  15:43aktualizováno  15:55
PRAHA - Ministerstvo životního prostředí obdrželo žádost Mikronésie o účast na posuzování modernizace uhelné elektrárny společnosti ČEZ v Prunéřově a přijme její připomínky. Mluvčí úřadu Petra Roubíčková dnes řekla, že malý tichomořský stát ohrožený stoupající hladinou oceánů dopisem požádal o účast v řízení. "Očekávám, že po naší výzvě pošle připomínky," řekla.

Mikronésie foto: Shutterstock

Posuzování vlivu českých elektráren na životní prostředí se v minulosti účastnily například nevládní organizace z Rakouska a Německa, žádost tak odlehlého státu, jakým je Mikronésie, je ale raritou. Krok Mikronésie přivítala mezinárodní ekologická organizace Greenpeace.

Mikronésie
Mikronésie / maps.google.com

Její člen Jan Rovenský poukázal na to, že prunéřovská elektrárna je 18. největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Evropě. Vypouští deset milionů tun oxidu uhličitého ročně, což je 40krát víc, než činí roční emise celé Mikronésie. Žádost obdrželo ministerstvo v době, kdy světoví politikové jednají v Kodani o snižování emisí skleníkových plynů.

"Klimatické změny jsou globální problém a lidé, jejichž životy, zdraví a majetek jsou ohroženy emisemi našich průmyslových podniků, mají právo žádat globální řešení. Podporujeme žádost Mikronésie o mezinárodní posouzení vlivů Prunéřova," sdělil Rovenský.

Vzhledem k tomu, že ČEZ odmítá použít v Prunéřově nejlepší dostupnou technologii, bude podle něj Greenpeace požadovat ukončení provozu elektrárny.

Nejmodernější řešení?

Společnost ČEZ loni odmítla požadavek ministerstva životního prostředí, aby bylo posuzování rozšířeno o variantu využívající nejlepší dostupnou technologii, která by splňovala požadavky české a evropské legislativy na minimální čistou účinnost elektrárny. Ministerstvo chce, aby modernizace elektrárny zvýšila účinnost na 42 procent z 38 procent garantovaných elektrárenskou společností.

Aktivisté hnutí při Greenpeace při svém výstupu v Prunéřově předloni v prosinci.

Studie odborníků z ČVUT ale podle severočeského mluvčího ČEZ Oty Schneppa potvrdila, že zvolená technologie při obnově prunéřovské elektrárny je nejmodernějším řešením. "Podle ukazatelů BAT dosáhne účinnosti přes 42 procent při zajištění odběru tepla. Obnova umožní dřívější odstavení nemodernizovaných bloků v elektrárně Prunéřov I, a tím zlepšení životního prostředí na severu Čech," sdělil už dříve.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat