Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Modigliani se blíží

Česko

Výtvarný pátek – Přízraky z muchláže, shledání Modiglianiho s Kupkou a jak nebýt workholikem

Za měsíc začne v Museu Kampa první výstava Amedea Modiglianiho v Praze

SModiglianim jsou dva problémy: jednak se musí velmi pečlivě ověřovat jeho pravost, protože existuje spousta padělků, a za druhé, stejně jako on sám byl jedinečný a mysteriózní, tak i jeho sběratelé jsou takoví. Není snadné od nich získat zápůjčky na zamýšlené výstavy,“ prohlašuje Serena Baccaglini, kurátorka připravované pražské výstavy italského malíře a sochaře počátku 20. století Amedea Modiglianiho. Měla by se otevřít už za měsíc: v Museu Kampa ji Galerie Vernon chystá v termínu od 12. listopadu do 20. ledna.

Napálení kunsthistorici Pražská výstava představí pětadvacet položek, asi pět olejů (o dalších se jedná) a řadu skic a kreseb. Počty ještě nejsou konečné, neboť leckterá jednání se doposud vedou. Kurátorka, jež v těchto dnech v Praze také doprovází festival současného evropského umění tina b., zaručuje, že se na výstavu dostanou jen díla s dokonalou dokumentací nebo jasnou a přehlednou historií.

V katalogu z roku 1977 je zaznamenána velká část známých Modiglianiho prací, proto může být spolehlivým vodítkem. Přesto se před časem blamovala řada kunsthistoriků včetně předních italských expertů, když naletěla na recesi tří mladých výtvarníků. Ti vytvořili „modiglianovské“ hlavy, shodili je do vod kanálu a čekali, jak se k nim po jejich „objevu“ znalci postaví. Ti skulptury odhadli jako pravé, a pak na výstavě v jednom sále byl k vidění tento „Modigliani“ s natočenými pozitivními posudky kunsthistoriků a vedle běžel dokument o tom, jak mladí sochaři tato díla sochali…Nic takového se však pro pražskou prezentaci nechystá. Modigliani, který je nepochybně výjimečným zjevem moderního malířství, zatím takto pojatou samostatnou výstavu v Čechách neměl, jednotlivé obrazy byly k vidění jen díky zápůjčkám Národní galerie. Zato v Miláně, Madridu nebo v Bonnu byl Modigliani vystaven nedávno, ve Vídni se chystá v roce 2012.

Pražská výstava nabídne obrazy zapůjčené například z izraelského muzea z Jeruzaléma, londýnské Estorick Collection nebo ze sbírky současného moderního umění Studio Guastalla v Miláně, další ze soukromých sbírek v Německu nebo Spojených státech. Kresby, ale i filmy, dokumenty a fotografie z umělcova života ukážou lidskou stránku umělcovy osobnosti a přiblíží kromě jiného také vztah Modiglianiho s jeho družkou Jeanne. „Modigliani pro mě znamená eleganci, tajemství, úspěch i lidskou tragédii,“ prohlašuje ředitelka Galerie Vernon Monika Burian Jourdan. „V jeho díle je skryt italský šarm, který v určitém smyslu cítíme také z pražské architektury. Jeho výstava v Museu Kampa – to je pro mě, jako kdyby Armani připravil módní přehlídku na Karlově mostě, “ dodává.

Umístění výstavy v Museu Kampa s unikátní kolekcí děl Františka Kupky má svou logiku. Kupka v roce 1912 vystavoval s Modiglianim na Podzimním salonu v Paříži: dobová fotografie dokládá, že před Kupkovou Dvoubarevnou fugou stály dvě Modiglianiho sochy. Organizátoři tento historický kontext využijí a tvorbu obou umělců znovu propojí.

Ignorované hvězdy „Oba – Modigliani i Kupka – jsou velkými umělci,“ nepochybuje Serena Baccaglini. Kritici a majitelé galerií je ignorovali a oba téměř celý život strávili v izolaci. Kupka byl jedním ze zakladatelů evropského abstraktního umění, jako například Wassily Kandinsky, ale jeho dílo bylo naprosto originální… Modigliani šel pak ještě dál než všichni předchůdci avantgardy. Vytvořil svůj specifický estetický jazyk a neúnavně experimentoval s kombinováním archaického, moderního a klasického umění, což z něj dělá opravdu velkého umělce…“

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...