Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Modrý Mauritius poletí do Prahy

Česko

  9:46
PRAHA - Jedna z nejvzácnějších známek světa, modrý Mauritius, bude v září vystavena v Praze. Slavná známka byla v metropoli k vidění zatím jen jednou.

Na modrého Mauritia se v roce 1978 přišel podívat i tehdejší generální tajemník KSČ a prezident Gustáv Husák. Výstava se konala pod heslem Poštovní známka a filatelie - svět poznání a míru. foto: Petr NosekČTK

Hlavní město se v těchto dnech chystá s velkým předstihem na filatelistickou událost roku. Stane se jí světová filatelistická výstava PRAGA 2008, která se uskuteční od 12. do 14. září v Průmyslovém paláci na Výstavišti. Mezi miniaturními skvosty budou i takové, které filatelistům vyrazí dech.

Účast na výstavě už potvrdil správce královské sbírky Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato sbírka, kterou založil ve 30. letech minulého století král Jiří V., patří nyní k největším a nejcennějším na světě. Králova vnučka, královna Alžběta II., ji po celá desetiletí nadále rozšiřuje. Její převoz do Česka a instalaci na soutěžní výstavě budou provázet nejpřísnější bezpečnostní opatření.

Nejslavnější známka je
nejčastěji v trezoru

Předseda Svazu českých filatelistů, sběratel a vystavovatel Lumír Brendl sbírá známky 35 let.

LN Jak rozsáhlá je vaše soukromá sbírka?
Odhaduji, že je to asi 3500 kusů. Jsem tematický sběratel. Jenom soubor Francie válek a revolucí zahrnuje sbírku asi 800 až 1000 známek na 80 listech.

Za kterou známku jste zaplatil nejvíce?
Za historický dopis Petra Voka z roku 1608. Ten mě stál 10 tisíc korun. Nemá známku, ty se až do roku 1840 nevyskytovaly. Je psán písařem husím brkem a je opatřen pečetí.

Proč je tak málokdy vystavován modrý Mauritius?
Někteří sběratelé ho koupili jako investici a uložili do trezorů. Vystavuje ho občas anglická královna i Holandské královské muzeum v Haagu. Popularitu mu zajistila tisková chyba. Místo postage paid (poštovné bylo zaplaceno), bylo vytištěno post office čili poštovní úřad.

V Praze bude podruhé vystavena i nejslavnější známka světa, modrý Mauritius, která metropoli navštívila už v roce 1978. Po světě koluje pouze dvanáct exemplářů. Slavná známka se představí i v červeném provedení. a to jak v jednotlivých kusech, tak na dopisnici. „Z dalších exponátů výstavy je mimořádně ceněnou černá jednopencovka Black Penny. Jde o vůbec první nalepovanou známku, a to z roku 1840. Výjimečné jsou i první známky z britských kolonií - indická Perla britské koruny z roku 1854 a o tři roky starší Britská Guyana,“ řekla mluvčí České pošty Dita Václavíková. Organizátoři výstavy očekávají, že se na výstavě sejde 400 až 500 exponátů z 60 zemí světa. Všechny budou ze soukromých sbírek. Jejich hodnota by se mohla podle odborníků pohybovat kolem jedné až dvou miliard korun.

Česká republika dosud patří k filatelistickým velmocem. Poštovní muzeum, které v září doplní soutěžní expozici výstavou filatelistické literatury, vlastní světový unikát. Je jím arch 80 známek zvaných modrý Merkur. Jde o první novinovou poštovní známku na světě, z roku 1851. V době Rakousko-Uherska sloužila k doručení novin jednotlivým abonentům a lepila se přímo na tiskoviny. Dochovala se v omezeném množství právě proto, že byla zároveň s přečtenými novinami většinou zlikvidována. I tato rarita bude v Průmyslovém paláci vystavena. Vstupné ještě není určeno, podle představ České pošty bude v desetikorunovém řádu. V Česku je čtrnáct tisíc evidovaných filatelistů. Dalších deset tisíc sběratelů je podle odborníků neorganizovaných.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...