Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mogheriniová nepřijela kvůli spojování migrantů a terorismu. Je za tím Zeman?

Evropa

  11:16
PRAHA - Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ve čtvrtek nepřijela na návštěvu Prahy i kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem, aniž mezi nimi rozlišují. Mogheriniová se měla setkat mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. foto: Reuters

S odkazem na vysoce postavený evropský zdroj to uvedl Český rozhlas-Radiožurnál (ČRo). Podle diplomatických zdrojů se ještě do středečního večera s návštěvou Mogheriniové počítalo. Zrušena byla náhle. Může za tím být více důvodů. Oficiálně uváděným důvodem pro odložení její čtvrteční návštěvy je zranění nohy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), o němž se ale ví již několik dní.

Podle zdroje ČRo celková atmosféra v Česku „nepřispívá k vedení debaty o zahraniční politice“. Tato atmosféra hrála vedle Zaorálkovy indispozice ve zrušení návštěvy roli, zvlášť když se měla Mogheriniová sejít i s prezidentem Milošem Zemanem, dodal zdroj rozhlasu. Právě Zeman v úterý na Albertově vystoupil po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu.

Ať žije Zeman, skandoval dav. Prezident si na akci odpůrců islámu užil potlesk a ovace

Prezident, který v minulosti varoval před zaváděním islámského práva šaría v ČR, na akci řekl, že zastánci jiných názorů k migrační krizi nemají být „nálepkováni“ jako islamofobové, rasisté či fašisté. Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) v reakci uvedl, že Zeman vystoupením na Albertově podpořil „nenávistné skupiny ve společnosti“ a pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti.

Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek sdělilo, že o zrušení návštěvy Mogheriniové požádal Zaorálek kvůli své dočasné zdravotní indispozici. O víkendu totiž utrpěl zranění nohy. Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva uvedla, že se program návštěvy rušil postupně, část už ve středu dopoledne. Nyní se bude hledat nový termín návštěvy.

Ministr podle Valentové ruší také veškerý svůj pracovní program minimálně do konce tohoto týdne. Nezúčastní se pátečního jednání vlády a odvolal i setkání s tuniským ministrem zahraničí Tájibem Bakkúšem.

Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci Česka, řekl Dienstbier

Oficiálně ministerstvo zahraničí zrušení cesty Mogheriniové oznámilo ve středu večer. Mluvčí Mogheriniové ve čtvrtek odkázala na vyjádření české diplomacie, o případných jiných důvodech zrušení návštěvy se nezmínila. Tak náhlé zrušení návštěvy je velmi neobvyklé, i proto, že se Mogheriniová neměla sejít jen se Zaorálkem, ale i s řadou dalších politiků. Podle některých diplomatů za zrušením návštěvy může být více důvodů, včetně dopadů nedávných teroristických útoků v Paříži.

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček ČTK napsal, že nebude reagovat na anonymní zdroje. Prezident podle něj jednoznačně hájí zájmy a bezpečnost občanů České republiky. „Právě bezpečí občanů ohrožují ti, kteří jsou pro bezbřehé přijímání migrantů,“ vyjádřil se.

Místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová, která je zároveň vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, se ve čtvrtek měla v Praze vedle Zemana a Zaorálka setkat také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) nebo ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Mezi tématy rozhovorů měly být mimo jiné terorismus a migrace. O chystané evropské bezpečnostní strategii měla Mogheriniová odpoledne diskutovat na veřejné debatě spolupořádané Univerzitou Karlovou.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat