Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byla to nerozvážnost, řekl o aktivistce Drahoš. Podle Hilšera měla protestovat jinde

Česko

  17:49
PRAHA - Rozdílné pocity nechal v prezidentských kandidátech protest aktivistky z hnutí Femen proti prezidentu Miloši Zemanovi. Například Pavel Fischer její chování odsoudil, Michal Horáček nechal incident bez komentáře a Jiří Drahoš měl v první řadě starost o protestující ženu.

Zeman se domnívá, že ho napadla aktivistka skupiny Femen. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Byla to velká nerozvážnost. Prezident je chráněná osoba, ta žena riskovala život,“ reagoval na incident pro server Lidovky.cz jeden z nejvýraznějších Zemanových vyzyvatelů Jiří Drahoš. Narážel tím na to, že ochranka hlavy státu mohla vzhledem k neočekávané situaci jednat mnohem razantněji. Ženu nakonec jen povalila na zem a posléze odvlekla.

Zeman vs. nahá aktivistka

Incident se odehrál ve tři hodiny odpoledne, když se Zeman chystal odvolit ve svém okrsku v pražských Stodůlkách. Zatímco se volební komisi legitimoval, vběhla před něj do půli těla svlečená ukrajinsko-angolská aktivistka Angelina Diashová s výkřikem „Zeman - Putinova coura“. K protestu se obratem přihlásilo hnutí Femen. „Femen varuje český lid, že volbou věčně opilého prostituta Zemana dávají svůj hlas jeho kremelskému pasákovi Vladimiru Putinovi,“ stojí v jeho prohlášení.

Na rozdíl od Drahoše se Marek Hilšer pozastavil především nad tím, že protest Diashové byl v danou chvíli nedůstojný. „Volby považuji za svátek demokracie, proto vnímám protestování ve volební místnosti jako krajně nevhodné. Vyjádřit se proti něčemu, s čím nesouhlasíme, lze jinde,“ poznamenal.

Topolánek k nezastižení, Horáček se nevyjdářil

Podobně se vyjádřil Pavel Fischer. „Ve volební místnosti nemá být žádná politická ani aktivistická činnost, takže to považuji za politováníhodný incident, ke kterému nemělo dojít,“ sdělil Právu. Incident odsoudil také Petr Hannig. Server Lidovky.cz se pokoušel zastihnout i Mirka Topolánka, ten však podle slov jeho týmu bude k zastihnutí až zítra ve volebním štábu.

Ochranka odtáhla aktivistku, která se svlékla do půlky těla. Nyní ji ochranka...
Záchranka zasahuje po útoku na prezidenta Zemana.

Co o střetu Zemana s aktivistkou soudí Michael Horáček, není jasné. „Pan Horáček se k tomuto incidentu nechce vyjadřovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz jeho mluvčí Jiří Táborský. Diashová narušila snahu prezidenta Zemana odvolit jen dočasně. Ochranka ho nakrátko odvedla mimo volební místnost, kde si krátce odpočinul a o pár okamžiků později už s úsměvem pózoval s lístkem v ruce nad volebním urnou.

12.ledna 2018 v 17:33, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 17:36

Volby jsou momentem, kdy má každý možnost projevit svůj názor tím, že hodí do urny volební lístek se jménem svého kandidáta. To je důstojný způsob, jak se demokraticky vyjádřit. To, co se stalo ve volební místnosti M. Zemana, je voleb nedůstojné.

Angelinu Diashovou po incidentu odvezla z místa policie. Pražští kriminalisté prověří, zda nespáchala přestupek či trestný čin. „Žena je podezřelá z protiprávního jednání,“ sdělil ČTK mluvčí policejního prezidia Petr Habenicht. Není to první výstup této ženy, v minulosti stejným způsobem narušila oficiální jednání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka s jeho běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...