Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moje rodina doufala, že odmítnu

Česko

Letošní cenu za popularizaci vědy se rozhodla Rada pro výzkum, vývoj a inovace udělit Jiřímu Grygarovi. Ten ji ovšem odmítl, protože nesouhlasí se změnami financování vědy, které navrhla právě rada.

* LN Co bylo poslední kapkou, kterou pohár přetekl, a rozhodl jste se cenu, navíc spojenou s peněžitou odměnou v hodnotě půl milionu korun, odmítnout?

Myslím, že mne naprosto zdrtilo stanovisko předsednictva rady k dopisu, který do uznávaného vědeckého časopisu Nature napsali mí vážení kolegové z Učené společnosti ČR. Článek se zabývá rozhodnutím rady o budoucím financování Akademie věd ČR. Předsednictvo rady vydalo stanovisko, v němž tvrdilo, ze tímto přenesením problému na mezinárodní fórum poškodili mí kolegové dobré jméno našich politiků ve světě. Když uvážím, že četní naši politici dokázali zaříznout vládu v polovině předsednictví EU a svými obstrukcemi zdržovali ratifikaci Lisabonu, tak si myslím, že o jejich dobrém jménu v cizině se nedá ani snít. Takže toto tvrzení předsednictva rady mi připadlo jako učebnicové chucpe.

* LN Konzultoval jste svoje rozhodnutí s někým? Třeba s rodinou, s kolegy, nebo jste chtěl všechny překvapit?

Ne, bylo to moje osobní rozhodnutí; nebylo co konzultovat, když jsem si v oficiálním dopise o udělení ceny přečetl, jak se zmíněné ocenění jmenuje. (Oficiální název je Cena předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za propagaci a popularizaci výzkumu a vývoje. Předsedou rady je předseda české vlády, pozn. red.)

* LN Jak na vaše rozhodnutí reagovala rodina?

Jednoznačně kladně; sami od sebe vyslovili mínění, že doufají, že jsem cenu s tímto názvem odmítl, ještě dříve, než jsem jim stačil sdělit, že jsem to skutečně udělal.

* LN Očekáváte na svůj čin nějaký ohlas?

Krátkodobě to jistě nějaký ohlas mít bude, ale za pár dnů to zapadne ve víru jiných zpráv.

* LN Myslíte, že někoho inspirujete a přidá se k vám?

Ve skutečnosti u nás už řadu měsíců existuje několik iniciativ protestujících proti navrhovaným změnám. Právě ty naopak inspirovaly mne. Především je mi sympatické, že protestují zejména mladí vědci, kteří představují největší intelektuální naději naší země. Bohužel z povahy věci je zřejmé, že širší veřejnost, zápasící s následky ekonomické recese, si sotva dokáže uvědomit, že současné zanedbání rozvoje vědy je jedině cestou do ekonomické bídy ve vzdálenější budoucnosti. Také mne mrzí postoje řady významných funkcionářů vysokých škol, kteří buď dělají mrtvé brouky, anebo dokonce Radě pro výzkum, vývoj a inovace kryjí záda.

* LN Proč jste si odmítnutí ceny nenačasoval až na galavečer před televizními kamerami, kde by měl váš čin mnohem větší dopad?

Mně nešlo o nějaké okázalé gesto v televizi; na to je situace kolem budoucnosti české vědy příliš vážná. Ostatně nedovedu si představit, že bych se zúčastnil dopolední tiskové konference České hlavy před galavečerem a tam se tvářil jako šťastný laureát.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...