Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moje slabost? Levná DVD

Česko

Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř zná finanční tíseň už z dob svých hudebních začátků. Projevovala se mimo jiné tím, že se stával „nekuřákem z donucení“.

* LN Kdy a za co jste si vydělal první peníze?

To bylo v roce 1955, když jsem byl členem souboru doktora Bohumila Kulínského staršího a dostal jsem dvanáct korun za vystoupení v Obecním domě. Za ty peníze jsem si pravděpodobně koupil nějakou velmi důležitou věc. Asi to byla nějaká hračka.

* LN Jaká byla vaše nejlepší investice?

Řekl bych, že mou nejlepší investicí byly bedny Pioneer, které mám asi třicet let. Hrají stále fantasticky. Tenkrát v Tuzexu stály bratru deset tisíc.

* LN Jaká byla nejhorší?

Nejhorší investice je koupit jakýkoli přístroj za lacino, protože to hned poznáte. Například taková ta trojkombinace - kompakt, kazeťák a rádio - ani jedno z toho nefunguje dobře a časem to odejde pomalu všechno.

* LN Jste spíš spořivý typ, nebo rád utrácíte?

Já bych řekl tak napůl. Pan doktor Plzák řekl, že když někdo vydělá nějakou tu korunu a nekupuje si nic, tak je cvok. Když vydělám pět tisíc, dva a půl tisíce utratím a dva a půl tisíce ušetřím.

* LN Byl jste i ve finanční tísni?

Mockrát. Když jsem začínal, tak jsem čekal, že přijde honorář, a on samozřejmě nepřišel. Nezbylo mi nic jiného než prachobyčejně hladovět a stával jsem se nekuřákem z donucení. Na čtyři dny. Tak vím, co je finanční tíseň, je to hezký.

* LN Co nejvýstřednějšího jste si v životě pořídil?

Kdysi jsem byl v NDR s kapelou a oni tam prodávali takový barevný košile modro-fialový, jakože pro rockery. Tak to jsem si přivez a všichni spráskli ruce, čímž skončila premiéra. Ono to bylo strašně výstřední. V NDR si tak představovali rockerský košile, ale bylo to něco strašnýho... Všechny barvy tam hrály. To bylo nejvýstřednější.

* LN Víte, kolik máte v peněžence?

To vím teď přesně, v peněžence mám 250 korun. Je to ale spíš náhoda, že to vím. Byl jsem totiž něco kupovat a dostal jsem nazpátek 200 a 50.

* LN Používáte kreditní či platební kartu?

Používám, je to pohoda. Nemusíte nikam lítat, když potřebujete peníze. Jen bankomat a je hotovo.

* LN Dáváte peníze na charitu?

Na charitu dávám, myslím, že dost, a proto nebudu říkat kolik. Jde o Paraple.

* LN Staráte se o peníze sám?

O peníze se starám sám, ale na věci jako daně mám daňového poradce. Ten mi dělá i DPH, protože nejsem masochista.

* LN Máte - co se týče peněz - nějakou slabost?

Jak vycházejí ta levná DVD, bývám kárán za to, že některá kupuju i dvakrát. To je moje slabost. Já se hejčkám, vždyť to není drahý za 49 korun. Stát to 300, budu váhat. Každej říká, vždyť to máš! Nemám, povídám. Jistě, mám to třikrát.

* LN Co nejdůležitějšího jste se o penězích naučil?

Peníze opravdu nejsou všechno. A dokonce ty nejdůležitější věci se nedají koupit.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!