Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Moldava vyškrtla ze seznamu voličů desítky nově přihlášených lidí, opírá se o nález Ústavního soudu

Do obce Moldava se před volbami ve velkém přihlašují lidé, které nikdo nezná foto: CNN Prima News

Radnice v Moldavě na Teplicku nechala vyškrtnout ze seznamu voličů 46 lidí, kteří se od začátku roku v obci přihlásili k trvalému pobytu. Jenom v září jich bylo 13. Podle místních mají ovlivnit, kdo po komunálních volbách zasedne na příští čtyři roky na radnici.
  15:17

„Po uzavření stálého seznamu voličů ve středu 21. září jsem vyhodnotila počet nově přihlášených osob jako významný nárůst voličů, přesahující 15 procent, který může výrazně ovlivnit výsledky voleb do zastupitelstva naší malé obce,“ uvedla starostka Moldavy Lenka Nováková.

Obecní úřad zjistil, že v seznamu voličů jsou zapsány osoby, které „nemají volební právo, a proto se rozhodl tuto skutečnost napravit a uvést seznam voličů do souladu s právem a faktickým stavem.“ Radnice se opírá o nález Ústavního soudu ze dne 4. 5. 2011, který konstatuje, že občany obce nelze chápat formálně, ale musí jít o občany obce v materiálním smyslu.

„Nově přihlášení v obci fakticky nežijí a nemají k ní žádný faktický vztah, nejsou tak občany v materiálním slova smyslu a s ohledem na ustálenou judikaturu jim nesvědčí právo volit v obci do jejího zastupitelstva,“ vysvětlila starostka.

Lidem, kterých se tato skutečnost týká, zaslala radnice sdělení o vyškrtnutí ze seznamu voličů. „Vzhledem k tomu, že se nově přihlášení občané v obci nevyskytují, je výše uvedené sdělení uveřejněno na úřední desce obce,“ doplnila starostka.

15. září 2022

Stejný problém s velkým počtem nově přihlášených řeší i Loučná pod Klínovcem, za poslední měsíc se sem k trvalému pobytu přihlásilo 30 lidí.

„Máme informace, že náhlým nárůstem počtu voličů se zabývá policie, ale není to na základě námi podaného trestního oznámení,“ uvedla starostka Jana Nýdrová. Zdejší radnice nepůjde cestou jako Moldava, ale jsou výsledky voleb jsou připraveni napadnout po jejich skončení.

Několik podnětů a oznámení na nekalé praktiky, které mohou souviset s volbami, už řeší krajská policie. „Konkrétní obce, kterých se týkají, nebudeme specifikovat, nicméně můžeme konstatovat, že se týkají téměř všech okresů v kraji,“ poznamenal krajský policejní mluvčí Daniel Vítek.

Dohlížet na průběh voleb bude v ulicích a v okolí volebních místností větší počet nejen uniformovaných policistů, ale i kriminalistů. „Konkrétní opatření, která v souvislosti s volbami přijímáme, nebudeme z taktických důvodů specifikovat,“ sdělil mluvčí.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat