7. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Monako Rittigovi neprodloužilo rezidenturu. Vadí mu stíhání v Česku

Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Dosud stíhaný lobbista Ivo Rittig tvrdil, že z Monaka, svého současného domova, odchází dobrovolně. Jak ale zjistil server Lidovky.cz, apartmán číslo 259 v Chateau Perigord bude zřejmě muset opustit proti své vůli. Rezidenturu mu totiž loni ukončilo samo knížectví, jak píše v obžalobě ke kauze Oleo Chemical státní zástupce Adam Borgula.

Roli v rozhodnutí hrála i trestní stíhání, jímž Rittig čelí v Česku. Podle advokáta Davida Michala však Rittig i nadále zůstává monackým rezidentem.

„Z postoupeného protokolu Ředitelství veřejné bezpečnosti Monackého knížectví ze dne 9.9.2014 vyplývá, že Rittigovi nebylo dne 21.5. 2014 prodlouženo povolení k trvalému pobytu,“ píše se v obžalobě ke kauze petrochemické firmy Oleo Chemical, v níž Rittig figuruje a server Lidovky.cz se s ní seznámil.

Lobbista veřejně prohlašoval, že rezidenturu v daňovém ráji chce přerušit sám, aby se mohl naplno věnovat kauzám vedeným proti němu v České republice. Státní zástupce Adam Borgula z pražského vrchního zastupitelství ale v obžalobě přichází s jinou informací.

Rittig se podle zpráv od monackých úřadů snažil rezidenturu prodloužit. 1. dubna 2014 sám zažádal o novou monackou pobytovou kartu v doprovodu advokáta Davida Michala. Následně jeho kancelář MSB Legal zplnomocnil, aby ho během procedury zastupovala.

„Z uvedené postoupené zprávy ze dne 15.4. 2014 je dále patrno, že Rittig měl za účelem prodloužení pobytu v Monaku předložit potvrzení monacké banky, což neučinil, neboť mu žádná banka účet otevřít nechtěla,“ konstatuje žalobce.

Z informací v obžalobě také vyplývá, že monacké úřady se zajímaly o trestní stíhání Rittiga v České republice, k němuž předkládal čestné prohlášení. Dokument tak přisvědčuje dosud nepotvrzeným zprávám, že lobbistovi pobyt v Monaku komplikují  podezřelé bankovní transakce a trestní stíhání v Česku. Aktuálně čelí vedle Oleo Chemical také obvinění z korupce kolem dopravního podniku a úniku tajných informací.

Michal však upozorňuje, že řízení prozatím není pravomocně uzavřeno, Rittig se totiž proti rozhodnutí odvolal. „Pan státní zástupce Borgula evidentně špatně chápe listiny vystavené v Monaku. Pravdou je, že se usilovně snažil zkomplikovat panu Rittigovi prodloužení jeho rezidentury. Pan Rittig zůstává monackým rezidentem. Je tam doma, což lze snadno zjistit letmým pohledem na jeho Twitter. Skutečnost, že má nemovitosti nebo víza někde jinde po světě, na shora uvedeném nic nemění,“ komentoval advokát informace z obžaloby. 

David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal.

David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal.

Lobbista nicméně podle Borguly neváhal a z Azurového pobřeží se přesunul do Perského zálivu. „Má uděleno rezidenční vízum Emirátu Dubaj a to na dobu tří let od 20.4. 2014 do 19.4. 2017. V tomto vízu je mimo jiné uvedeno, že působí jako ředitel společnosti Rittig General Trading,“ stojí v obžalobě. Rittig se podle ní v Emirátech přechodně zdržuje.

Server Lidovky.cz již loni v říjnu informoval, že lobbista požádal o takzvanou superlegalizaci, vyšší ověření listin svého rodného listu a rodných listů své rodiny pro využití ve Spojených arabských emirátech, což nasvědčovalo chystanému přesunu do země.

Jenže i v tomto bodě se státní zástupce podle Rittigova advokáta plete. „V Dubaji se vízum pro ředitele společnosti nazývá 'rezidenční', což nemám panu Borgulovi za zlé, že neví. Ale mohl se zeptat, než začal psát takové nesmysly do obžaloby,“ rýpl si Michal.

Zastupitelství se Rittigovi snažilo vzít pas, jenže neuspělo. Soud v Liberci naposledy konstatoval, že i přes častý pobyt za hranicemi České republiky vždy s policií spolupracoval.

Kauza Oleo Chemical

Kauzu petrochemické společnosti Oleo Chemical lze rozdělit na několik větví.

  • Obžaloba se týká dodávek bionafty do pražského dopravního podniku. Oleo Chemical palivo dodávala v letech 2010 až 2012.
  • Společnost tehdy spolupracovala s karibskou firmou Cokeville Assets, která jí poskytovala poradenské služby a má blízko k lobbistovi Ivu Rittigovi. Ten je obviněný v kauze jízdenek pro dopravní podnik, v níž se Cokeville Assets rovněž objevila.
  • Oleo Chemical má dva hlavní vlastníky. Jsou jimi Kamil Jirounek, který v těchto dnech čelí soudu kvůli falešné směnce, a Michal Urbánek, který měl na starosti právě dodávku bionafty do dopravního podniku a je známým bývalého radního pro dopravu Josefa Noska (do roku 2013 člen ODS). Podnikatel Jirounek je pak zajímavý tím, že má blízko k lidem kolem uprchlého byznysmena Radovana Krejčíře a finančníkovi Petru Sisákovi, který je znám z kauzy Key Investments.
  • Druhou důležitou větví kauzy Oleo Chemical je koupelnářská firma Ravak. V případu, kterému se rovněž věnují kriminalisté, jde o to, že představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Ravak tvrdí, že se tak stalo na základě zfalšovaných dokumentů. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical trvají na tom, že naopak Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy.
  • Byli to právě lidé z Ravaku, kteří v roce 2011 uvnitř firmy Oleo Chemical našli dokumenty související s firmou Cokeville Assets blízké Ivu Rittigovi. O několik měsíců později s nimi na veřejnost přišel Nadační fond proti korupci. Byl to právě Ravak, kdo odstartoval hon na Rittiga.
  • V kauze je obžalováno celkem deset lidí, vedle Rittiga například advokáti MSB Legal David Michal a Karolína Babáková, majitelé petrochemické společnosti Kamil Jirounek a Michal Urbánek, v roli spolupracujícího obviněného figuruje finanční analytik Jaroslav Kubiska
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky