Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Monografie malíře Bergra je sama obrazem

Česko

Za jednoho z nejpůvodnějších a nejnadanějších českých umělců označil malíře Věroslava Bergra (1928) již v roce 1977 teoretik umění profesor František Dvořák. Od té doby prošla Bergrova tvorba dalšími významnými etapami, které však mají stále stejné základní hodnoty. K těm patří především osobní přístup ke zpracování tématu a vlastní estetika, oproštěná od komerční líbivosti.

Zatím nejrozsáhlejší monografii o jeho umělecké kariéře i životě vydalo nakladatelství Oftis v Ústí nad Orlicí. Krásnou, graficky zdařilou publikaci nazvanou Věroslav Bergr – malíř, sochař, grafik doprovodila studie kunsthistoričky Hany Larvové a úvod Zdenka Primuse. Zastavení stresových situací Kniha, mapující Bergrovo umělecké i lidské úsilí „o zastavení stresových situací, dokud je čas“, je na trhu s publikacemi podobného typu stejnou raritou jako malířova tvorba sama. Monografie totiž čtenáři nenutí žádné velké filozofické soudy ani vyšroubovaná tvrzení či vyumělkované hodnocení malířovy tvorby. Oba texty pouze slovně dokumentují etapy Bergrovy kariéry a snaží se ji zařadit do kontextu českého výtvarného umění. Podstatně větší výpovědní hodnotu mají v publikaci obrazové přílohy, které jsou „hmatatelným“ důkazem Bergrových uměleckých postupů a myšlenkových pochodů. Věroslav Bergr je totiž právem považován za solitéra českého umění, jehož tvorba i vidění světa jsou na české výtvarné scéně unikátní.

Náměty pro svoji výtvarnou práci čerpal Bergr jak z osobních pocitů reagujících na aktuální dění ve společnosti, tak i ze vzpomínek z dětství, které se váží ke kraji u Lomnice nad Popelkou. Ani později, stejně jako v současnosti, se nevzdaluje tématům, která jsou mu blízká lidsky, aniž by přitom zohledňoval módní trendy nebo lacinou líbivost slibující komerční úspěch.

Mahlerovské obrazy Bergrovo jméno je spojeno se skupinou A 59, kterou koncem padesátých let založil s Josefem Hamplem, Bedřichem Zahradilem a dalšími neprávem zapomenutými výtvarníky. Jeho díla se pohybují v široké škále zahrnující předmětnost i abstrakci, která u něho vrcholí cyklem inspirovaným hudbou Gustava Mahlera, pro nějž vytvořil i svoji vlastní techniku. Série strukturálních mahlerovských obrazů z let 1965–70 zařadila Bergra k významným představitelům informelu. Důležitou částí umělcovy činnosti jsou také dřevěné plastiky reagující na hrozbu válek, ekologických katastrof a jejich důsledků. Samostatnou kapitolou jsou pak jeho ilustrace, které se objevily na stránkách více než padesáti knižních titulů.

Umělecký vývoj Věroslava Bergra prošel mnoha stadii, aby nakonec opět zakotvil u jemu blízkých témat, která však dnes obohacuje novými barevnými kompozicemi. Zmíněná monografie více než stovkou barevných reprodukcí dokazuje, že se Věroslav Bergr nikdy nezpronevěřil „vyššímu principu estetickému“, který si zachovává i jeho monografie. Její polygrafické zpracování je právem považováno za artefakt, a byla proto nominována na cenu Italské akademie v Neapoli. V současnosti je kniha, vydaná v malém nákladu, k dostání zejména v prodejnách pražských galerií.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...