Monte Carlo patřilo Hamiltonovi

MONTE CARLO Vicemistr světa formule 1 Lewis Hamilton vyhrál poprvé v kariéře prestižní Velkou cenu Monaka a ujal se vedení v šampionátu.

Závod se vzhledem k počátečnímu dešti a řadě nehod nestihl odjet celý a byl ukončen po uplynutí dvouhodinového limitu.

Loňský nováček seriálu Hamilton má v Monte Carlu skvělou bilanci, protože vloni při své premiéře prohrál jen se Španělem Fernandem Alonsem. V neděli slavil druhý triumf v sezoně a přerušil vítěznou sérii jezdců Ferrari, kteří po jeho prvenství v zahajovací Grand Prix Austrálie vyhráli čtyři závody za sebou. V čele pořadí vystřídal mistra světa Fina Kimiho Räikkönena z Ferrari, který včera prožíval jednu komplikaci za druhou a na devátém místě nebodoval.

Událostmi a incidenty byl nabitý především úvod, který se odehrál v dešti, a potíže se nevyhnuly ani favoritům. Už na startu postihla smůla Heikkiho Kovalainena z McLarenu, který neodjel do zaváděcího kola a vyrazil z boxů jako poslední. Räikkönen na startu zaspal a druhou pozici přepustil Hamiltonovi. Ten se ale brzy dostal do kontaktu s bariérou, musel do depa a vrátil se na pátém místě.

Chaos, zmatky, potíže Do boxů zajel s proraženou pneumatikou i Alonso s renaultem a v osmém kole musel na trať zpomalovací vůz po kolizi Davida Coultharda se Sebastienem Bourdaisem. Sotva byl závod znovu odstartován, Räikkönen byl potrestán průjezdem depa kvůli pozdnímu nasazení kol před startem a klesl znovu za Hamiltona. Další potíž způsobil Alonso, když při riskantním pokusu o předjetí vrazil do Nicka Heidfelda a oba zůstali v zatáčce stát.

Po celé řadě karambolů a komplikací v boxech se do vedení dostal Hamilton a už si ho nenechal vzít. „Tak tohle bude zřejmě navždy vrchol mojí kariéry,“ radoval se po šestém vítězství v životě dojatý Hamilton. „I když tu třeba někdy vyhraju znova, a já to plánuji, tohle bude navždy to nejlepší. Nikdy jsem při závodě neprožíval nic hezčího. Neuvěřitelný pocit, posledních dvacet kol bylo strašně emotivních,“ rozplýval se.

Výsledky: 1. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) 2.00:42,742 (prům. rychlost: 126,171 km/h), 2. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -3,064, 3. Massa (Braz./Ferrari) -4,811, 4. Webber (Austr./Red Bull-Renault) -19,295, 5. Vettel (Něm./Toro RossoFerrari) -24,657, 6. Barrichello (Braz./Honda) -28,408. Průběžné pořadí (po 6 z 18 závodů): 1. Hamilton 38 b., 2. Räikkönen 35, 3. Massa 34, 4. Kubica 32, 5. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) 20, 6. Kovalainen 15.