16. února 2012 13:52, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Monyová neměla po útoku šanci přežít, říká znalec

Lidé se přišli rozloučit se spisovatelkou Simonou Monyovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se přišli rozloučit se spisovatelkou Simonou Monyovou | foto: ČTK

BRNO U brněnského krajského soudu pokračuje proces s manželem Simony Monyové. Z vraždy se zpovídá její druhý manžel Boris Ingr. Na tragickou událost si prý nepamatuje. Podle znalkyně z oboru psychiatrie Marty Holanové výpadek paměti pouze účelově předstírá. Za vraždu Monyové mu totiž hrozí až 18 let vězení.

Lékařka dospěla k závěru, že Boris Ingr jedná s "plným vědomím toho, co udělal". Vražedný konflikt podle ní nejspíš způsobil alkohol, žárlivost a dluhy. Monyová chtěla vztah s Ingrem definitivně ukončit, on ho ale chtěl za každou cenu udržet. Má přitom sklony k agresivitě a narcismu, netrpí ale žádnou vážnou poruchou osobnosti. Byl si prý vědom důsledků svého jednání. Po činu navíc reagoval logicky.

PŘEČTĚTE SI:


Ingr řekl, že si na konflikt nevzpomíná. Připustil, že Monyovou "asi" zavraždil, protože nikdo jiný v době činu v jejím domě nebyl. Podle Holanové sice jednal v afektu, ten ale záhy po činu vyprchal. Byl to Ingr, kdo přivolal do domu první pomoc a pak se záchranáři vedl racionální komunikaci. Soudu ale ve středu řekl, že se o smrti Monyové dověděl až v nemocnici.

Vražda se odehrála v srpnu loňského roku. Ingr přišel v půl jedenácté večer do domu své manželky, prý za jejich sedmiletým synem. Mezi manželi se poté strhla hádka. Ingr utržil sedm bodných a řezných ran. Část si mohl způsobit i sám. V nemocnici byl pak nějaký čas v umělém spánku. Lékaři mu nakonec zachránili život.

Lidé na pohřbu spisovatelky Simony Monyové

Lidé se přišli rozloučit se spisovatelkou Simonou Monyovou na její pohřeb.


Ingr tvrdí, že si na okolnosti vraždy nevzpomíná. Při výslechu se snažil soud přesvědčit, že poranění na ruce mohla vzniknout, když se bránil při případném sporu s manželkou. Soudní lékař to ale označil za krajně nepravděpodobné.Z předložených důkazů u soudu vyplývá, že manželství Ingrových, literátka používala jméno Monyová jen jako umělecké, bylo velmi bouřlivé.

S partnerkou se často hádal a občas padla i facka. Konflikty se odehrávaly i před jejich malým synem. Monyová prý měla pocit, že ji již nemiluje a je sní jen pro peníze. Prokázalo to také vyšetření na detektoru lži, které Ingr kvůli manželce podstoupil dva měsíce před vraždou. Když prokázalo, že ji nemiluje, musel se od ní odstěhovat. Krátce před její smrtí již domlouvali rozvod. Ingr ale na něj nechtěl přistoupit.

Nepomohla by ani rychlá první pomoc, tvrdí znalec

Spisovatelka Simona Monyová neměla šanci přežít, poté, co ji v jejím domě podle spisu napadl a šesti bodnými ranami zranil její manžel Boris Ingr. Dvě byly tak vážné, že ani lékařští specialisté by ji hned po činu nebyli schopni zachránit. Způsobily rozsáhlé krvácení, jemuž Monyová asi do deseti minut po útoku podlehla. Vyplývá z výpovědi znalce ze soudního lékařství Michala Zeleného před brněnským krajským soudem.

Ten zdůraznil, že útok byl velmi intenzivní. Svědčí o tom i jedno poškozené žebro, k jehož protnutí je nutná značná síla. Monyové se stala osudná rána, která poškodila plíci, a druhá, která protnula dutou žílu. Poranění jsou neslučitelná se životem. Obě rány způsobily velkou ztrátu krve.

ČTĚTE TAKÉ:

Znalec popsal, že tento způsob smrti je podobný udušení nebo oběšení. Takto zraněná oběť vykašlává krev a není schopna se nadechnout. Při tak závažném poranění snad ani neexistuje vhodná forma poskytnutí alespoň nějaké základní první pomoci, uvedl.

Podle Zeleného rána na hlavě spisovatelky mohla být způsobena mnohem dříve a patrně s vraždou nesouvisí. To řekl již ve středu při zahájení procesu Ingr. Podle něj si jeho manželka tuto ránu způsobila sama dříve, a to vlastní neopatrností.

Spisovatelka Simona Monyová byla zavražděna v Brně. Podezřelý je její muž (na smínku)

Zdání šťastného manželství. Spisovatelka Simona Monyová a Boris Ingr.

Pitva ukázala, že v době činu měla Monyová v těle 1,58 promile alkoholu, Ingr měl okolo promile. Jakou roli v potyčce alkohol sehrál, ukážou patrně výslechy dalších znalců. Proces bude pokračovat v pátek výslechem svědků. Verdikt padne patrně příští středu.

Lidovky.cz, ČTK