Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MORAVA A SLEZSKO

Česko

ARCHITEKTURA

Legendární Avion teď bude Noiva

ČESKÝ TĚŠÍN Legendární kavárna Avion, která v letech 1933 až 1939 fungovala v Českém Těšíně na břehu řeky Olše, už opět funguje. Vedení radnice na jejím místě vybudovalo novou multifunkční budovu, jejíž součástí je i nová kavárna Noiva. „Původní název Avion nemůže město použít s ohledem na skutečnost, že si jej jeden z místních podnikatelů nechal registrovat,“ vysvětlila mluvčí města Dorota Havlíková. Součástí otevření bylo i zahájení výstavy fotografií, která mapuje historii kavárny a její kulturní význam do jejího zbourání.

čtk

ROZVOJ VENKOVA

Na Zlínsku se Vesnicí roku stala Hvozdná

ZLÍN Titul Vesnice roku Zlínského kraje si letos vybojovala Hvozdná. Komisi zaujala nejen svým vzhledem, ale i společenským životem a spokojeností místních obyvatel. Letos se do soutěže, jejíž vítěz se zúčastní celostátního klání, přihlásilo 27 samospráv, o 12 více než vloni. Hvozdná se rozkládá severovýchodně od krajského města. K 1. lednu 2008 v ní žilo 1134 obyvatel.

čtk

NEHODA

Po nárazu do pilíře řidič zemřel

OSEK NAD BEČVOU Čtyřiačtyřicetiletý řidič Škody Favorit zemřel včera ráno při dopravní nehodě mezi obcemi Veselíčko a Osek nad Bečvou na Přerovsku. Muž při vjíždění pod železniční podjezd z neznámých příčin vjel do protisměru a narazil do betonového pilíře. Náraz do mostu vozidlo odmrštil doprostřed vozovky. Okolnosti neštěstí nyní vyšetřuje policie.

čtk

NEŠTĚSTÍ

V dole zemřel muž, spadl do jímky

KARVINÁ Pád do 16 metrů hluboké jímky včera před polednem nepřežil čtyřiapadesátiletý muž. Pracoval v areálu úpravny uhlí na povrchu Dolu ČSM. Důl patří společnosti OKD. Podle policie byl muž na místě mrtvý. Policisté prověří možné zanedbání bezpečnosti práce.

čtk

ZDRAVOTNICTVÍ

Nadace věnovala nemocnici pomůcky

KRNOV Speciální pojízdný zvedák a sprchovací lehátko mají k dispozici zdravotníci na dětském oddělení krnovské nemocnice. Pomůcky za asi 85 tisíc korun zlepší péči o pacienty se širokým spektrem diagnóz, mezi nimiž jsou i poruchy hybnosti a psychomotorického vývoje většinou v důsledku dětské mozkové obrny. Nové pomůcky nemocnice získala díky Olivově nadaci, založené Aloisem Olivou už v roce 1896 a obnovené v roce 1990. Dětské oddělení nyní prochází rekonstrukcí, konec stavby je naplánován na prosinec.

jih

INVESTICE

Hasiči možná získají nové středisko

OLOMOUC Vedení olomouckého hejtmanství chce postavit krajské operační a informační středisko hasičů za více než 50 milionů korun. Většinu nákladů by mohla uhradit dotace EU. Současné prostory operačního střediska jsou překonané a pracovní podmínky nevyhovují. Například v létě se teplota v budově pohybuje okolo 35 stupňů Celsia. Součástí objektu mají být i sklady či garáže.

čtk

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...