Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MORAVA A SLEZSKO

Česko

ZADLUŽOVÁNÍ

Moravskoslezský kraj zvýší výdaje

OSTRAVA Rozpočet Moravskoslezského kraje bude mít v příštím roce schodek 1,223 miliardy korun. Pokryjí ho úvěry a volné peníze z letošního rozpočtu. Kraj plánuje výdaje 8,304 miliardy korun a příjmy 7,081 miliardy. Rozpočet včera schválili krajští zastupitelé. Výdaje kraje v příštím roce stoupnou oproti letošnímu rozpočtu o 876 milionů (téměř 12 procent). Příjmy se meziročně zvýší o miliardu, což je 17,5 procenta. Hejtman Jaroslav Palas řekl, že rozpočet je silně proinvestiční, další prioritou je rozmnožování majetku kraje.

VÝMĚNA

Zlínská zoo dostane nového ředitele

ZLÍN Zoologickou zahradu ve Zlíně bude od počátku ledna 2011 řídit nový šéf. Po 20 letech v této funkci končí Ivo Klika, který odchází do důchodu. Ve funkci jej nahradí jeho stávající zástupce a hlavní zoolog Roman Horský. Klika nastoupil do zlínské zoologické zahrady v roce 1967 jako zoolog a kromě krátkého období, kdy pracoval ve školství, v ní působil celý profesní život. Ředitelem byl od roku 1991.

ÚSPORY

Přerovská radnice šetří, sloučí odbory

PŘEROV Na přerovském magistrátu se v příštím roce sníží počet zaměstnanců. Změny na úřadě začnou v druhé polovině ledna a počítají především se slučováním odborů, jichž by mělo být osm místo současných šestnácti. Tyto úpravy mají být účinné od poloviny roku. Úspory, které změny přinesou, zatím nelze přesněji odhadnout. Počítá se s tím, že za pracovníky odcházející do penze nebudou přijímáni noví.

POŽÁR

Hospodářskou budovu poničil oheň

VELKÉ KUNĚTICE Hospodářskou budovu u rodinného domu ve Velkých Kuněticích na Jesenicku zachvátil v úterý rozsáhlý požár. Objekt a věci v něm uskladněné kompletně zničil. Celkově požár, jehož příčina je v šetření, způsobil škodu 220 tisíc korun. Oheň v hospodářské budově poničil například sekačku na trávu, křovinořez, řetězovou pilu a vrtačky.

PODVOD

Muži chtěli utratit bankovky z loupeže

BRUNTÁL Bankovky, které jednoznačně pocházely z trestné činnosti, se pokoušeli placením udat do oběhu dva muži z Bruntálska. Policisté dvojici zatkli a našli u nich bankovky potřísněné barvou v hodnotě téměř 70 tisíc korun. Muži ve věku 36 a 38 let se zřejmě ukradené peníze pokoušeli udat v hernách.

REKONSTRUKCE

Městský dům čeká postupná obnova

PŘEROV Přerov začne s postupnými opravami Městského domu na nároží náměstí T. G. Masaryka a Kratochvílovy ulice. Jako první přijde na řadu statické zajištění budovy. Další plán opravy městského kulturního stánku vzejde z nového návrhu komise a budou jej muset posvětit zastupitelé. Statické zajištění Městského domu, o kterém se hovoří už delší dobu, je podle vedení města nezbytné a je na ně nejvyšší čas. Budova trpí hlavně tím, že kolem projíždí městská hromadná doprava. Radní už vybrali firmu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!