Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Morava: Vracím se mezi vás, domů

Česko

  18:05
PRAHA - Občanský demokrat Jan Morava složí poslanecký mandát. Reagoval tak na reportáž TV Nova, podle níž se snažil sbírat kompromitující materiály na některé poslance kvůli možnému vydírání. Na tiskové koneferenci Morava nepřipustil žádné otázky novinářů. Do poslanecké lavice by místo Moravy mohl zasednout náměstek ministra práce a nymburský místostarosta Miroslav Jeník.

Poslechněte si:
Jan Morava oznamuje, že složí poslanecký mandát

"Za svoji naivitu a svoje chyby přijímám na rozdíl od řady jiných politiků ze všech parlamentních stran plnou odpovědnost. V pátek v podvečer jsem se rozhodl. Poslanecký plat a výhody mi nejsou přednější než zachování vlastní cti," řekl Morava. "Děkuji všem lidem, kteří mi v uplynulých těžkých dnech vyjadřovali podporu. Nejvíce jsem jich našel ve svém regionu. Vracím se mezi vás, domů, do Neratovic," dodal. 

Ukázka z pořadu TV NovaPolitik dodal, že podlehl provokaci, kterou připravil jeho stranický kolega Vlastimil Tlustý. Podle Moravy je nyní na Tlustém, "jak se vyrovná se svým svědomím".

Morava také čelí kvůli údajnému shromažďování kompromitujících materiálů na politiky trestnímu oznámení. Na základě informací z tisku ho podal Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků (CERD) a protikorupční linky. Podle Vrchního státního zastupitelství v Praze, na které se Jehlička obrátil, však technický správce CEDRu zneužil institut trestního oznámení.

Devětadvacetiletý poslanec se podle reportáže snažil šířit intimní fotografie svého stranického kolegy Vlastimila Tlustého. Tlustý, jenž patří ke stranickým rebelům, ale záměrně nechal snímky vyrobit jako "návnadu".

Morava se také nechal fotit s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové. Fotografie chtěl podle televize použít k zastrašování političky, která ve sněmovně někdy hlasuje proti koalici.

Moravovy aktivity zaznamenali skrytou kamerou reportéři televize Nova. Zinscenovali schůzky, na nichž zástupce fiktivní detektivní kanceláře poslanci kompromitující snímky Tlustého nabídli. Morava dnes řekl, že snad nashromáždil a zveřejnil dost důkazů, že jednal sám, nikoho nevydíral a ani se na to nechystal.

Jan Morava nastoupil do sněmovny po posledních volbách v roce 2006. Dnes uvedl, že podle sněmovních statistik patřil k "nejpracovitějším poslancům". Dodal, že se za svou práci v dolní komoře nestydí.

Vedení ODS v sobotu chování obou poslanců odsoudilo a vyzvalo Moravu i Tlustého, aby se kvůli aféře vzdali poslaneckého mandátu. Tlustý to ale odmítl.  

Jehlička sdělil, že by policie měla prověřit, zda se Morava nedopustil vydírání a útisku. Mluvčí státního zastupitelství Irena Válová však uvedla, že státní zastupitelství obdrželo pouze "jakési nekonkrétní sdělení". Podle ní není vrchní státní zastupitelství věcně ani místně příslušné ve věci jednat či nějak rozhodnout. Policii tak žádost v nejbližších dnech pravděpodobně nepostoupí.


Kdo také pod tlakem odešel ze sněmovny

Jan Kalvoda (ODA; rezignoval 17. prosince 1996) - Tehdejší místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda ODA rezignoval na všechny své funkce kvůli aféře s neoprávněným užíváním titulu doktor práv.

Libor Novák (ODS; rezignoval 2. prosince 1997) - Bývalý výkonný místopředseda ODS, který měl v roce 1995 na starosti hospodaření strany, odešel ze sněmovny poté, co se přihlásil k odpovědnosti za sponzorský skandál. Za jmény dvou cizinců, kteří údajně věnovali straně 7,5 milionu
korun, se totiž skrýval podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren. Novák byl později stíhán za daňové úniky, ale soud ho zprostil obžaloby.

Vladimír Doležal (ODS; rezignoval 17. ledna 2006) - Ze sněmovny odešel v souvislosti s obviněním z korupce. Státní zastupitelství bývalého poslance viní z toho, že od jednoho podnikatele žádal úplatek 800.000 korun. Obvodní
soud Doležala již dvakrát osvobodil, Městský soud v Praze však kauzu vždy vrátil k novému projednání.

Michal Kraus (ČSSD; rezignoval 24. ledna 2006) - Mandát složil někdejší šéf poslaneckého klubu sociální demokracie kvůli kauze kolem cesty do Ghany, kde byl v roce 2001 spolu s podnikatelem Františkem Rigem u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce, policie ale
případ začátkem letošního roku odložila.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat