Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravané ke 'své' sněmovně nesměli. Prohlásili ji za ukradenou

Česko

  17:52
BRNO - Jsou asi jediní, kdo oslavují výročí sčítání lidu v roce 1991. Členové strany Moravané, její příznivci a další aktivisté je vidí jako symbol znovuvzkříšení Moravy, protože se v něm více než milion lidí přihlásil k moravské národnosti. U příležitosti devatenáctého výročí sčítání se dnes neúspěšně pokusili zapálit svíčky u budovy někdejší moravské zemské sněmovny v Brně, v níž dnes sídlí Ústavní soud. Nesměli.

Zástupci strany Moravané a její příznivci si připomněli 19. výročí sčítání lidu, při němž se více než milion lidí přihlásil k moravské národnosti foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

Zákon totiž zakazuje shromáždění sto metrů od budovy soudu, a byť se shromáždění zúčastnily asi čtyři desítky aktivistů, policisté je k budově nepustili. Několik svíček protestující zapálili u ohrady, která obklopuje opravovanou silnici před budovou soudu. I ty ale policisté zhasli. "Ukradli nám ji," znělo ve vztahu k budově někdejší sněmovny z davu s prapory v barvách Moravy a s moravskými znaky. "Vraťte ji," volali účastníci. A odešli svůj průvod Brnem zakončit na Moravské náměstí. To až do roku 1989 neslo název náměstí Rudé armády a nové označení dostalo právě snahou příznivců obnovy moravské samosprávy, ovšem jako části Československé republiky.

Zákaz zástupci Moravanů kritizovali. "Jde totiž o budovu Moravské zemské sněmovny, která byla stejně jako všechen ostatní majetek Markrabství moravského ukradena Československem a je nadále okupována institucemi státu jiného národa," prohlásil předseda strany Jiří Svatopluk Novotný v písemném prohlášení.

Kolemjdoucí se jen dívali, co se děje. "Chtěl bych si napsat moravskou národnost příští rok při sčítání. Ale tohle mne zaráží a vadí mi to. Není to už ani tak pitoreskní, jako spíš shazující," svěřil se LN starší muž vystupující z tramvaje. Také další diskutovali o tom, že jsou sice hrdí na to, že jsou z Moravy, výroky strany podle nich ale straně ubližují. "Nikdo se nechce trhnout, takhle na nás budou hledět jako na šašky," poznamenala další z přihlížejících.

Strana Moravané dlouhodobě usilovala o změnu uspořádání republiky a větší podíl peněz z daní ve prospěch regionů. Její podpora ale klesá. Ve volbách v roce 1990 se tehdejší Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko stalo v České národní radě třetím nejsilnějším uskupením po OF a komunistech a ve federálním parlamentu dokonce pomohlo prosadit deklaraci o tom, že zrušení Moravskoslezské země v roce 1949 bylo nesprávné. Označilo jej za akt nespravedlivý a poplatný totalitní byrokratickocentralistické praxi, který tak podstatně přispěl k deformovanému vývoji československé společnosti. Už v roce 1996 ale ztratily moravské strany jakékoli zastoupení v parlamentu. Ve volbách končívají pod jedním procentem hlasů. Moravské strany totiž po smrti svého někdejšího charismatického předáka Boleslava Bárty bojovaly roky s roztříštěností, změnami názvů a zkratek. Tyto problémy na konci roku 2005 ukončilo sloučení zbývajících uskupení v jeden subjekt s názvem Moravané, ale návrat situace ze začátku 90. let nenastal.

Sčítání lidu v roce 1991 byl výrazný symbol snah o znovuvzkříšení Moravy, k moravské národnosti se přihlásilo 1 362 313 lidí. Sčítání o deset let později dopadlo jinak - moravskou národnost do archů uvedlo 380 474 lidí. Další sčítání se má uskutečnit příští rok. Moravané požadují, aby byla nabídka národností s konkrétním uvedením výběru včetně moravské národnosti.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat