Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravané v Praze neuspěli. Vlastní kolonku nedostali

Česko

  14:28
BRNO - Rok před sčítáním lidu Český statistický úřad vyřešil nejčastější připomínku, kterou dostal. Netýká se obav ze zneužití údajů, ale jedné z kolonek ve formulářích označených jako dobrovolné. Národnosti. Statistici dostali i petici bojující za to, aby sčítání lidu počítalo se seznamem možných národností.

Zástupci strany Moravané a její příznivci si připomněli 19. výročí sčítání lidu, při němž se více než milion lidí přihlásil k moravské národnosti foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

Protestující žádali, aby si lidé vybírali z konkrétního seznamu národností včetně moravské a slezské. A to statistici odmítli. "Seznam národností nebude uveden, protože uvedení některých národností by bylo návodné a znevýhodňovalo by národnosti neuvedené. Uvést seznam všech možných národností není technicky možné," sdělil LN Ladislav Pištora z Českého statistického úřadu. Proto si ji i v uplynulých letech vyplňovali lidé sami.

Novinka ale podle již zveřejněné podoby sčítacího formuláře bude jiná: Poprvé si budou moci lidé oficiálně uvést národnosti dvě. Tedy třeba českou a moravskou.

Anketa

Jakou národnost si zapíšete při sčítání lidu?

českou 10523
moravskou 4699
německou 1011
polskou 494
romskou 1462
slovenskou 844
jinou 927

Za úpravu formulářů přitom dostal statistický úřad i petici a z připomínek k podobě sčítání se národnosti týkala téměř polovina. "Rozsah připomínek ke zjišťování národnosti byl zcela mimořádný," potvrzuje i závěrečná zpráva statistiků. Kromě požadavků na moravskou národnost se podobný požadavek objevil i ve vztahu k Maďarům. Naopak u romské národnosti, již si v roce 2001 napsalo dvanáct tisíc lidí, takové výzvy nezní.

Zákony znají národnost českou
S lidmi, kteří si zapisují moravskou národnost, zákony příliš nepočítají. Pokud dávají například úřadům povinnost k menšinám, používají formulaci "hlásí se k jiné národnosti než české". A tou je z podstaty věci i moravská. V některých obcích na Moravě však paradoxně tvoří menšinu příslušníci "české" národnosti. Při extrémním výkladu by se v obcích s koncentrací jiné národnosti než české měly například objevovat dvojjazyčné tabule, což platí třeba v příhraničí s Polskem.

Při sčítání v roce 1991 si moravskou národnost zapsalo 1,4 milionu lidí, při zatím posledním roku 2001 ji uvedlo jen 380 tisíc lidí.

Sčítání se koná jednou za deset let a tentokrát zahrne údaje platné k noci z 25. na 26. března 2011. Již letos v polovině dubna se ale uskuteční menší zkouška sčítání.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat