Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Morávek se málem vracel z Schalke

Česko

GELSENKIRCHEN Překotné události posledních dnů by Jan Morávek nejraději vymazal z paměti. Místo toho, aby se devatenáctiletý český fotbalista těšil a soustředil na premiérový start bundesligy v barvách Schalke, strachoval se, aby jeho přestup z Bohemians 1905 nakonec celý nezkrachoval. Až ve čtvrtek odpoledne, těsně před víkendovým začátkem německé soutěže, se Morávek mohl vnitřně uklidnit a začít doufat i v to, že si dnes na hřišti Norimberku připíše svůj první odehraný zápas v bundeslize.

Mladý záložník ale netajil, jak moc jej sžírala nejistota. „Bylo to pro mě těžké a psychicky náročné, protože jsem nevěděl, jak to celé může dopadnout. Nejhorší bylo to, že jsem celou celou věc vůbec nemohl ovlivnit,“ řekl Morávek.

Zamotaný případ dlouho komplikovala skutečnost, že Schalke od českého fotbalového svazu nemohlo získat potřebnou transferkartu, aby Morávka mohlo zaregistrovat do svých řad. Morávek sice odešel do Německa z Bohemians 1905, ale práva na něj si dělá i zkrachovalý subjekt FC Bohemians Praha. Podle člena jeho představenstva Michala Vejsady nesmí být zpeněžen žádný majetek, který byl před lety zapsán do konkurzu – a spadají do něj prý i práva na fotbalisty včetně Morávka.

Vejsada nyní tvrdí, že peníze za přestup musí být zaslány správci konkurzní podstaty, jinak bude po českém svazu vymáhat škodu ve výši 70 milionů korun.

Svaz však takovou teorii odmítá, stejně jako Bohemians 1905, kteří s FC Bohemians Praha vedou i vleklé soudní spory. „Ale já sám se v tom vůbec nevyznám, jde to mimo mě,“ reagoval Morávek.

Z režiséra je obránce Pro Morávka je klíčové, že Schalke všechny potřebné dokumenty obdrželo, a proto jeho startu za německý klub už nic nebrání. Schalke totiž pohrozilo, že pokud do čtvrtka transferkartu nezíská, může celou transakci stornovat.

„Strašně jsem si oddechl, protože už mě opravdu napadalo, že si tady zase všechno zabalím a vrátím se domů,“ popisoval Morávek, jak prožíval zamotanou kauzu.

Další překvapení zažil Morávek už při herní přípravě. Kouč Magath ho ve většině zápasů zkoušel na postu krajního obránce, byť je Morávek kovaným středním záložníkem a režisérem hry. „Mně bylo jasné, že si tady z nějakého Morávka z Bohemky nesednou na zadek,“ reagovala opora reprezentační jednadvacítky. „Nikdy jsem to nehrál, ale musím splnit to, co mi řekne trenér, a odvést maximum,“ smířil se s novým zařazením.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...