Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moravská metropole připomene Janáčka

Česko

FESTIVAL

BRNO V první polovině listopadu se bude v Brně konat nový mezinárodní hudební festival věnovaný Leoši Janáčkovi. Cílem pořadatelů, v čele s Národním divadlem v Brně, je zdůraznit sepětí skladatele s městem, v němž prožil většinu svého života. Festival se bude konat každé dva roky.

„Rádi bychom, aby spojení Brna s Janáčkem získalo podobný věhlas jako spojení Salcburku s Mozartem,“ řekl ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. Na festivalu, který se bude konat od 6. do 17. listopadu na různých brněnských scénách, se budou podílet také Filharmonie Brno, Janáčkova akademie múzických umění a Moravské zemské muzeum.

Už před třemi lety si hudebníci v Brně připomínali 150. výročí skladatelova narození a 100. výročí uvedení jeho nejznámější opery Její pastorkyňa. „Janáčkovo dílo je v současnosti základním kamenem světového operního repertoáru, poutá celosvětovou pozornost k městu Brnu. Janáček sám už dnes ve světě nepotřebuje žádnou propagaci, naopak nám může pomoci, abychom z Brna udělali centrum Janáčkovy tvorby,“ řekl umělecký šéf Janáčkovy opery Národního divadla v Brně Tomáš Hanus. Právě Janáčkova operní tvorba by měla tvořit páteř festivalu. Dramaturgie umožní srovnat interpretace jednoho díla různými domácími i zahraničními ansámbly. Nejslavnější a nejhranější Janáčkova opera Její Pastorkyňa zazní na festivalu celkem třikrát - poprvé s Evou Urbanovou a Štefanem Margitou v nové inscenaci opery Národního divadla v Praze, podruhé v provedení Maďarské státní opery a naposledy v podání Komorní opery JAMU ve verzi z roku 1904.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!