Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravské děti s revmatem už nemusejí jezdit za doktory přes celou republiku

Česko

  18:26
BRNO - Hlavní město už není jediným místem, kde pomohou dětem s vážným revmatickým onemocněním. S otevřením dalšího centra pro biologickou léčbu v Brně mnoha nemocným odpadne náročné cestování přes celou republiku.

Už od mala mají některé děti revmatické problémy. A většinou se jich už nezbaví. foto: Lidové noviny

Ve Fakultní nemocnici Brno otevřeli nové centrum biologické léčby pro děti s juvenilní idiopatickou artritidou. Jeho odborníci malým pacientům pomohou, vyléčit je zcela ale ještě neumí.

Je to i případ patnáctileté Kateřiny, která trpí chronickým zánětem kloubů. Ve škole nikdy kvůli bolesti necvičila, se spolužáky nemohla ani na výlet. Dosud s ní její rodiče museli kvůli speciálním léčbě jezdit do Prahy, nyní je jednou z prvních klientek brněnského centra.

Onemocní jako děti, choroba jim ztíží celý život

Příčiny juvenilní idiopatické artritidy dosud lékaři neznají, a proto je i boj s tímto chronickým zánětem kloubů obtížný. Nejde přitom o výjimečně vzácnou chorobu. Jen na jižní Moravě jí trpí na čtyři sta dětí.


"Když bylo Kateřině asi třináct měsíců, všimli jsme si, že má oteklé kolínko a potíže s pohybem. Po sérii vyšetření lékaři diagnostikovali juvenilní idiopatickou artritidu," popisuje matka nemocné dívky. Přestože se o Katku starali od počátku odborníci ve FN Brno, nemoci ani dalších komplikací ji zcela zbavit nedokázali. Katku bolela nejen kolena, ale i lokty, začala mít potíže s očima. "Zánět oční duhovky je například poměrně častou komplikací choroby," upřesnila lékařka dětské nemocnice FN Brno Marie Macků.

Dívka ale měla nakonec štěstí v neštěstí. Patří do té skupiny nemocných, kteří mohou podstupovat biologickou léčbu. "Tato terapie bývá úspěšnější, ale i ji mohou doprovázet nežádoucí vedlejší účinky, jako alergie či aktivizace infekcí včetně tuberkulózy. Proto lze tyto léky používat jen za důkladného sledování pacienta," upřesnila Macků. První specializované pracoviště začalo fungovat v Praze zhruba před třemi roky. Napřed s Kateřinou, potom sama musela matka nemocné dívky dojíždět do hlavního města pro medikamenty. "Znamenalo to dovolenou, peníze za cestu. Centrum v Brně pro nás proto znamená velkou úlevu," vysvětlila.

Náklady na pacienta: 400 tisíc korun ročně

Léky podávané při biologické léčbě jsou produktem genetického inženýrství. Léčba znamená pravidelnou a opakovanou aplikaci injekcí. "Je finačně nákladná, ale je plně hrazena pojišťovnami," ujistila Macků. Náklady na jednoho pacienta se ročně pohybují okolo 400 tisíc korun.


Lékaři v brněnském centru spolupracují při léčbě i s dalšími odborníky, s ortopedy, rehabilitačními a očními lékaři, fyzioterapeuty. "V případě potřeby také s psychologem, který pomáhá dětem vyrovnat se s nemocí a lépe zvládat léčbu," doplnil lékař centra Marcel Schűller.

Pozor na opakované stížnosti na bolesti, upozorňují lékaři

Juvenilní idiopatická artridita se liší od artritidy dospělých. Poměrně agresivní chronicky probíhající zánětlivé onemocnění mnohdy může zasáhnout současně několik kloubů. Častěji než chlapce postihuje děvčata. Pokud se zánět včas a účinně nepotlačí, nedá se poškození kloubů už zvrátit. "Nejčastěji se onemocnění objevuje už ve velmi útlém věku, ale může propuknout i později. Rozhodně by rodiče neměli podceňovat, když si dítě stěžuje delší dobu na bolesti a dokonce má některé klouby nateklé," doporučuje Macků.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...