Například nejstarší loutka na světě, z kousků mamutoviny složená soška šamana z období mladého paleolitu, už láká Italy. „Před několika lety jsme půjčili sbírku venuší do Milána. A ukazuje se, že moravské nálezy jsou pro Italy přitažlivé,“ potvrdila nepřímo zájem Eva Pánková z Moravského zemského muzea. A Itálie není jediná, kde výstava Poklady Moravy zaujala. Až letos v červenci v nové budově Národního muzea v Praze (bývalé Federální shromáždění) skončí, mohla by putovat i do Francie - tam už Morava ve městě Montbeliard slavila úspěch například s malbami Zdeňka Buriana. Deset tisíc návštěvníků. Zatím Původně se přitom nad smyslem moravské výpravy do Prahy někteří lidé pozastavovali. Expozici v hlavním městě ale už vidělo deset tisíc lidí. A další se hrnou, nejen z řad Pražanů. Japonce lákají loutky, Rakušany připomínky RakouskaUherska. „Některé šperky z Velké Moravy by se daly nosit i nyní,“ shodují se návštěvnice ženy. „Převažují kladná hodnocení,“ potvrzuje ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.
Teď musí vysvětlovat, proč vlastně některé exponáty nepředstavili už dříve i „doma“. „Výstavou prezentujeme nejen nejvýznamnější exponáty z našich sbírek a to důležité z historie Moravy, ale jde i o velkou prezentaci naší instituce. A nezanedbatelná není ani turisticko propagační dimenze projektu,“ vysvětluje Reissner. Navíc některé z modelů vyrobených pro pražskou výstavu obohatí nakonec domácí expozice. Národní muzeum pošle do Brna některou ze svých výstav A ještě jeden bonus by mohla celá akce lidem na Moravě přinést: Národní muzeum pošle do Brna recipročně některou ze svých atraktivních výstav. Důvod jet do Prahy mají ale i lidé z Moravy. Například oponu z prvního českého divadla v Brně, původně učenou pro pražské Národní, viděl jen málokdo.
Unikátní šperky, gombíky či plaketky z doby Velkomoravské říše jsou součástí učebnic, ale pohromadě je tak často spatřit nelze. „Zájem by proto mohli mít i na Slovensku a v Rakousku, ale jednání budou postupná,“ dodává Pánková..