2. prosince 2017 8:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moravskoslezský kraj trápí smog. Koncentrace prachu se vyšplhala až na dvojnásobek limitu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

OSTRAVA V části Moravskoslezského kraje jsou zhoršené rozptylové podmínky. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší (PM10) jsou ráno překročeny na několika měřicích stanicích.

Nejvíce pak ve Věřňovicích na Karvinsku, kde to bylo 121 mikrogramů na metr krychlový, což je více než dvojnásobek povoleného imisního limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Podle aktuálních hodinových koncentrací se situace v regionu v sobotu ráno různila. Nejhůře na tom bylo právě Karvinsko a Ostravsko, kde meteorologové situaci označili jako špatnou. Rozptylové podmínky budou podle předpovědi nepříznivé nebo mírně nepříznivé, přechodně dobré. Průměrné denní koncentrace PM10 se i nadále budou pohybovat kolem nebo nad hodnotou stanoveného imisního limitu.

Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz