Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku začaly policejní kontroly mezi okresy. Jsou namátkové, policisté rozdávají formuláře

Policejní kontrola na kraji Prahy hlídá odjezd do jiného regionu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Ostrava - Policisté začali v noci na pondělí kontrolovat řidiče i cestující z vlaků a autobusů, jestli dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. Kontroly jsou namátkové a policejní mluvčí shodně uvádějí, že v prvních dnech budou policisté shovívaví. Někde mají hlídky i vytisknuté formuláře pro ty lidi, kteří nemají nic nebo jen rukou psané prohlášení.
  8:09aktualizováno  12:13

První dny bude policie benevolentnější, pak přitvrdí. Česko vstupuje do zatím nejtvrdšího lockdownu

Konflikty s lidmi při kontrolách policisté dosud žádné nehlásili. V úterý se k policii přidají vojáci. Lidé si od pondělka zvykají i na další omezení, která vláda vyhlásila kvůli zhoršování epidemie koronaviru.

Hranice okresů lze od pondělí překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. V celé republice začaly od půlnoci na pondělí platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou také podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor, v obci aspoň rouška. Dodržování opatření bude kontrolovat podle policie v příštích týdnech přes 30 000 lidí.

V Moravskoslezském kraji kontroluje na více než stovce stanovišť několik stovek policistů, v úterý se k nim přidá 500 vojáků. Už od rána lidé na sociálních sítích sdílejí místa, kde policisté nové nařízení kontrolují. Mnozí se také dotazují, kde je možné se policejním hlídkám vyhnout. Někteří poukazovali na to, že kvůli kontrolám vznikaly kolony, například na silnici mezi Ostravou a Havířovem. Policie ale odmítá, že by důvodem kolon byly policejní kontroly. Podle policejní mluvčí Pavly Jirouškové je třeba dopravní situace mezi Ostravou a Havířovem v ranní špičce i jindy obvykle problematická.

V Plzeňském kraji bude od pondělí každý den kontrolovat dodržování nových opatření okolo 250 policistů, od úterý jim pomůže asi 80 vojáků a 20 celníků. Namátkové kontroly se zaměří na hlavní silniční tahy na hranicích okresů, a to zejména ve frekventovaném čase příjezdu a odjezdu do zaměstnání. Na dálnici D5 se kontroly soustředí na sjezdy a nájezdy a situaci budou monitorovat i mobilní hlídky.

Pražskou integrovanou dopravu od 1. března zásadní změny nečekají, dojde k omezení části příměstských vlaků

Policie si podle plzeňské policejní mluvčí Pavly Burešové uvědomuje, že v prvních dnech nových opatření nebudou všichni lidé připraveni a nebudou mít například písemné potvrzení od zaměstnavatele při cestě do práce mezi okresy. „Proto budeme v tomto ohledu zpočátku shovívavější. Následně však budeme předložení písemného potvrzení ze strany zaměstnavatele vyžadovat,“ upozornila.

Policejní kontrola mezi okresy Liberec a Jablonec nad Nisou 1. března 2021 ve...
Policejní kontrola mezi okresy Liberec a Jablonec nad Nisou 1. března 2021 ve...

Také v Libereckém kraji jsou policisté při kontrolách zatím benevolentní. „Dokonce jsme udělali to, že všechny hlídky mají vytisknuté formuláře, a pokud lidé nic nemají nebo jen rukou psané čestné prohlášení, tak jim je dáváme,“ uvedla mluvčí policie Jana Světlá. Ráno při kontrolách nepustili dál dvě vozidla, jejichž řidiči nesplnili podmínky. V obou případech směřovali po dálnici z Mladoboleslavska na Turnov.

„Vrátili jsme je proto, že se ničím neprokázali ani na nic nereagovali. Otočili se a odjeli zpět,“ uvedla Světlá. Policie je v kraji zhruba na 50 místech, kontrolují jak řidiče na silnicích, tak i cestující v autobusech, vlacích i v tramvaji mezi Libercem a Jabloncem. Kontrolují i nasazené respirátory při cestě veřejnou dopravou.

Od středy budou muset mít lidé dokumenty vytištěné

Padesát stanovišť hlídá i policie v Jihomoravském kraji, jejich umístění se průběžně mění. Většina řidičů je připravena nebo schopna prokázat důvod, proč cestuje. Žádné větší problémy zatím nezaznamenali ani jihočeští policisté. Také tam hlídky přejíždějí mezi jednotlivými místy, přestupky zatím řeší domluvou.

„Dnes a v úterý ještě máme určitou benevolenci. To například znamená, že nám stačí mít potřebné dokumenty jen v mailu v mobilu. Ale od středy už budeme vyžadovat, aby lidé měli vše vytištěné na papíře a prokazovali se tím,“ řekl mluvčí Jiří Matzner.

Stálé policejní kontroly v noci na pondělí zmizely z hranic dosud uzavřených okresů Sokolov a Cheb. Po dvou týdnech karantény se režim kontrol mění na namátkové, jako ve zbytku republiky.

Prvňáci a druháci mají znovu distanční výuku

Nová opatření se dotkla také dětí ze školek a prvňáků a druháků, kterým v pondělí začala znovu distanční výuka. V Říčanech u Prahy začala obnovená výuka na dálku bez větších problémů. Děti snadno navázaly na dřívější zkušenosti, nikdo neměl potíže s připojením. Pro děti rodičů vybraných profesí jsou určené mateřské školy. Na Vysočině do nich ale žádné děti nenastoupily, protože si rodiče přes víkend nestihli vyřídit potřebné doklady a podat přihlášky.

Je potřeba udělat maximum pro návrat dětí do škol, i za cenu přísných opatření v průmyslu, míní Plaga

Vláda kvůli pandemii také doporučila, aby města zavřela dětská hřiště. Tábor je zatím nechá otevřená, děti a rodiče tam ale budou muset mít ochranné pomůcky na obličeji a dezinfikovat si ruce. Volně přístupná budou i hřiště v Českých Budějovicích, kromě těch, která se dají zamykat. Český Krumlov ale hřiště zamkne, k ostatním dá pásky a cedule se zákazem vstupu.

Vláda od pondělí výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Vycházky, běh a další sportovní aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. Nejvíc místa ke sportování a rekreaci mají obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy, ale také Ralska na Českolipsku, které je s rozlohou 170 kilometrů čtverečních čtvrtých největším městem v zemi.

Na území, které se v souvislosti s dlouholetým pobytem vojsk pyšní nedotčenou přírodou, žije přitom jen zhruba 2150 lidí. To lidé ve Strukově na Olomoucku mají prostor pro rekreaci výrazně omezenější. Druhá nejmenší obec v České republice má totiž rozlohu půl kilometru čtverečných. Starosta Jiří Hubáček ČTK řekl, že opatření se u nich fakticky ani dodržet nedá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!