Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Česko

  8:41
Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec shání vysoušeče.

„Některé domy mají díry ve střechách, některé objekty jsou i zatopené,“ popsala redakci iDNES.cz situaci ve městě ještě v noci jedna z jeho obyvatelek Jitka Šofrová.

Hasiči pokračují v likvidaci následků krupobití v Moravském Berouně a jeho místních částech i dnes. „Během středy jsme zde měli hlášeno téměř 50 událostí, 12 jednotek pracovalo až do brzkých ranních hodin, aby provizorně zajistilo poškozené střechy,“ informovali ráno hasiči na Twitteru.

„Využili jsme plošiny a žebříky se zalamovacími rameny, které pomáhaly hasičům-lezcům se zabezpečením střech plachtami a latěmi. Zasahovalo lezecké družstvo z Olomouce a lezecká skupina z Přerova. S velkým nasazením pracovali místní dobrovolní hasiči a další jednotky z okolí,“ doplnili.

Krupobití zasypalo ve středu odpoledne centrum města, tamní sídliště i místní části. Kroupy poničily především střechy domů a rozbíjely i okna zaparkovaných aut.

„Bouřka s krupobitím šla napříč středem, přes náměstí, sídliště, byla to otázka deseti minut. Kroupy byly velké zhruba jako vejce. Na sídlišti zůstalo po krupobití odhadem 80 až 100 rozbitých aut, co se týče domů, máme je na seznamu a už je ani nedopočítám, bylo toho hrozně moc. Škody na městském majetku nedokážu nyní odhadnout, ale celková škoda i na soukromém majetku se vyšplhá určitě do desítek milionů korun,“ řekl místostarosta Rostislav Hrdlička.

Škody se v ulicích města stále mapují. „Projíždíme a obcházíme nyní domy, některé jsou zajištěny, některé stále ještě ne. Máme tady například budovu, kde jsou mikrojesle, kde je střecha hodně poničená, zabezpečit se musí výškovou technikou, ať do ní neprší. Máme tady dům s chráněným bydlením s taškovou střechou, kde jsou rovněž díry a budeme to muset vyřešit,“ uvedl místostarosta.

Poptávka je po pokrývačích a sklenářích

Podle místostarosty obec nyní stanovuje priority, které věci je potřeba udělat nejdříve. „Vysvětlujeme lidem, že není v našich silách zabezpečit úplně všechno, ať si zkusí sehnat někoho, kdo by jim s tím pomohl. Už se mi ozvaly pokrývačské firmy ze Šternberska, nyní bude každá ruka dobrá,“ doplnil místostarosta.

Podle starosty Tomáše Ferance bouřka s krupobitím poškodila například i kino s kulturním centrem. „Některé domy jsou bez poloviny střech. Byla to prý tak silná bouřka s krupobitím, že to proráželo eternitové i pálené tašky, jsou v nich díry, jako byste to prostřelila,“ řekl starosta.

O pomoc prosí živnostníky, především pokrývače a sklenáře. „Teď bychom potřebovali pomoc z celého kraje a možná i odjinud, protože škody jsou skutečně ohromné,“ vyzval.

Klempíř a pokrývač Roman Divina ze Šternberka se do Moravského Berouna chystá. „Potřebujeme dokončit rozdělané věci, ale hned příští týden tam jedeme. Podle informací, které mám, tam bude práce na týdny,“ řekl Divina.

To šternberský sklenář Jaroslav Štecura jede na místo živelní pohromy už zítra. „Už máme domluvené lidi přímo na místě, takže jedeme zaměřovat. Prioritou jsou nyní rozbitá střešní okna a vikýře, potom přijde řada také skleníky a akrylátové zastřešení hospodářských staveb a podobně. Bude toho zkrátka nad hlavu,“ tuší Štecura.

Zaměstnání i podnikání musely jít stranou

Obchodnice Svatava Wallová z Moravského Berouna dnes neotevřela své potraviny, protože řeší vlastní rozbitou nemovitost.

„Jsme v nájmu v městské budově, kde je taky rozbitá střecha, ale hlavně máme škody na našem domě. Když včera přišlo krupobití, kusy eternitu odskakovaly ze střechy. Kolem domu je teď toho plno,“ popsala Wallová.

Stejně jako stovky dalších rodin v Moravském Berouně potřebují Wallovi nyní co nejrychleji pokrývače.

Škody sčítá také největší firma v Moravském Berouně Granitol. „Jsou rozbité světlíky, do řady budov se nám tak dostala voda, ale naštěstí jsme nemuseli zastavit výrobu. Plechové střechy naštěstí přežily,“ sdělil ředitel Granitolu Jaroslav Fibichr. Rozbitá jsou ale podle něj téměř všechna služební auta a škody jsou také na skladových zásobách.

Někteří zaměstnanci dnes ráno nepřišli do práce. „Lidé volali, že řeší škody na svých nemovitostech, to musíme respektovat. K omezení výroby tak přece jen došlo. Museli jsme zastavit čtyři stroje,“ popsal Fibichr.

Firma pomohla berounským hasičům. „My potřebujeme pořád velké zakrývací plachty. Včera jsme jich hodně zapůjčili hasičům, aby měli čím provizorně zakrývat střechy,“ doplnil.

Zemědělci hospodařící v Moravském Berouně a okolí škody teprve sčítají. „My hospodaříme v ekologickém režimu, takže pěstujeme odolnější plodiny. Škody na polích tak nebuou nijak velké,“ sdělil jednatel Farmy Moravský Beroun Kristián Roik.

Podle něj krupobití zvládl i dobytek, který se pase venku. „Zatím jsme nezaregistrovali jsme žádný úhyn kvůli včerejšímu krupobití. Výraznější škody by neměly být ani na hospodářských budovách,“ shrnul Roik.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat