Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Moravský Krumlov zapečetil Slovanskou epopej. Praha ji nemůže stěhovat

Česko

  9:23aktualizováno  19:09
MORAVSKÝ KRUMLOV - Městský úřad v Moravském Krumlově exekučně zajistil Slovanskou epopej od Alfonse Muchy, která je vystavena na tamním zámku. Rozhodnutí znemožňuje Galerii hlavního města Prahy pokračovat v zamýšleném přesunu díla do hlavního města, Praha však na stěhování stále trvá. V pondělí ráno společnost Incheba Praha nepustila pracovníky pražské galerie do zámku kvůli jejich údajně spornému postupu, odpoledne však zástupci obou stran konflikt vyřešili.

Úředníci MÚ v Moravském Krumlově pečetí vstupní dveře do galerie tamního zámku. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Moravský Krumlov dílo exekučně zajistil na základě požadavku části Muchových potomků, kteří se domnívají, že vlastník epopeje není zcela zřejmý. Sál s obrazy byl za přítomnosti představitelů Galerie hlavního města Prahy zapečetěn, řekl tajemník moravskokrumlovské radnice Pavel Vavřina. Tento stav by měl podle právního zástupce části Muchových potomků Romana Kouckého trvat až do vyřešení celé právní pře.
Stěhování epopeje z Moravského Krumlova tentokrát zablokovala Incheba: zástupce Incheby Radovan Ježovič.

Podle rozhodnutí Galerie hlavního města Prahy má být epopej vystavena do července příštího roku v pražském Veletržním paláci. "My samozřejmě budeme nadále trvat na tom, aby se stěhování dokončilo. Obrátíme se na znojemský okresní soud, který nám převoz povolil, s žádostí, aby nám umožnil manipulaci s dílem s pomocí soudního vykonavatele," uvedl ředitel galerie Milan Bufka.

Čtěte také

Znojemský soud již dříve nařídil Moravskému Krumlovu, aby hlavnímu městu epopej na pořádání plánované výstavy vydal. Město však na základě požadavku části Muchovy rodiny na epopej vydalo minulý pátek předběžné opatření, jímž zakázalo stěhování díla do doby, než se majetkové spory vyřeší. Vedení Prahy uvedlo, že je nebude respektovat, protože verdikt znojemského soudu je úřednímu rozhodnutí nadřazený. Proto vydal moravskokrumlovský městský úřad rozhodnutí o zajištění epopeje.


Předpokládalo se, že na zámku bude pokračovat balení Muchových pláten.

Dosud pražští galeristé sejmuli a navinuli na speciální cívky pět z dvaceti rozměrných obrazů. Do sporu ale dopoledne vstoupil také majitel zámku, kterým je Incheba Praha. Její vedení rozhodlo, že nepustí pracovníky pražské galerie do objektu kvůli postupu Prahy v kauze stěhování epopeje.

Galerie si totiž bez vědomí Incheby najala na ostrahu zámku bezpečnostní službu, která v pátek nevpustila zástupce města do areálu památky. Vedení společnosti zdůraznilo, že zámek je majetkem Incheby a má jej pronajatý Moravský Krumlov. Praha ani zaměstnanci její galerie tedy nemají podle něj právo omezovat další osoby v pohybu po zámku.

Problémy doprovází v Moravském Krumlově stěhování. - 'Z důvodu krádeže zavřeno'.

Podle vlastníka měla Praha písemně oznámit, kdy, za jakých okolností a případně s jakou bezpečnostní službou by chtěla převoz díla uskutečnit, a přislíbit, že uhradí případné škody na majetku. Firma ale žádný dokument nedostala a uvedla, že dění na krumlovském zámku považuje za hrubé porušení vlastnických práv. Odpoledne se spor urovnal, když se Bufka zástupcům Incheby omluvil a páteční postup galeristů označil za chybu.

Nadále ale trvá spor mezi Inchebou a Prahou. Společnost žádá, aby se hlavní město omluvilo za výroky svého vedení, podle kterého Incheba bránila v minulosti stěhování epopeje. Dále firma žádá, aby Praha stáhla žalobu, kterou v tomto smyslu na společnost podala.

Do pře se minulý týden vložil také jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kvůli jeho výrokům, ve kterých chování Prahy označil za ignoranci a nerespektování zákona, požaduje nyní pražský radní Ondřej Pecha (ODS) omluvu. Pecha to dnes napsal v otevřeném dopise.

Čtěte také

Vnuk Alfonse Muchy John dnes v tiskovém prohlášení vyjádřil nesouhlas s tím, že se Slovanská epopej stala předmětem politického boje.

Záměr přestěhovat epopej do Prahy vyvolal nejen v Krumlově, ale i na Moravě vlnu nevole. Petici proti tomu podepsalo 7000 lidí. Shodují se, že Praha nepostavila pro epopej pavilon, který Mucha požadoval, a nenaplnila tak malířovu vůli i podmínky, za nichž dílo získala.

Incheba uvažuje o prodeji zámku

Společnost Incheba Praha sice nabízí zámek v Moravském Krumlově k prodeji, objekt ale nemusí změnit majitele. V pondělí to řekl obchodní ředitel Incheby Praha Radovan Ježovič.

Podle něj společnost touto formou hledá nejen případného kupce, ale i spoluinvestora, který by pomohl s opravou a využitím zámku. Bezmála půl století je v něm vystaveno dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej.

"My jsme dlouho zvažovali, co se zámkem. Nakonec jsme se rozhodli, že jej budeme opravovat a zároveň hledat zájemce o něj, případně nějakého spoluinvestora," vysvětlil Ježovič. Krumlovský zámek nabízí k prodeji prostřednictvím svých internetových stránek londýnská realitní společnost Luxury Business Holding. Cenu za tuto památku ale neuvádí. Podle Ježoviče zatím na nabídku nikdo nezareagoval.

Projekt ztroskotal kvůli stěhování epopeje
Incheba byla v minulosti kritizována památkáři za špatný stav zámku. Na ten se odvolávají i zástupci Prahy, kteří chtějí z objektu odvézt epopej. Dvacet rozměrných pláten je umístěno v Rytířském sále zámku, který je ale na rozdíl od jeho zbytku udržovaný a tedy v technicky dobrém stavu.

Incheba koupila zámek v roce 2004 za asi 14 milionů korun. Chtěla z něj vybudovat kongresové centrum s hotelem. Od roku 2005 je hotov stavební projekt. Následně bylo vydáno stavební povolení. Práce se podle Ježoviče zastavily poté, co Praha oznámila záměr odvézt si z Krumlova Slovanskou epopej. Stavební projekt firmy byl totiž navázán na výstavu s Muchovým dílem.

Incheba Praha patří k nejvýznamnějším organizátorům výstav a veletrhů v České republice. Společnost spolupracuje s ministerstvem průmyslu a obchodu na zajišťování oficiálních účastí Česka na zahraničních veletrzích. Společnost je provozovatelem areálu Výstaviště v Praze - Holešovicích, který získala do dlouhodobého pronájmu od pražského magistrátu.


Autoři: ,