10. října 2015 13:34, aktualizováno  14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moravu čeká v neděli silný vítr, v noci pak sněžení

Počasí (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Na Moravě má v neděli foukat silný vítr. V noci na pondělí bude podle meteorologů na severovýchodě Česka sněžit, na horách se může sněhová pokrývka udržet, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Podle meteorologů bude na východě země vítr zesilovat v noci na neděli. Během dne pak bude dosahovat v nárazech místy rychlosti kolem 20 metrů za sekundu, na hřebenech hor kolem 30 metrů za sekundu. Varování platí do pondělního rána pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Od noci na pondělí očekávají meteorologové zejména v Moravskoslezském kraji první sněžení. V nížinách bude sníh tát, od vyšších poloh se může během dne tvořit sněhová pokrývka, především v Beskydech a Jeseníkách.

Teplotně průměrný měsíc

Následující čtyři týdny budou teplotně průměrné. Nejtepleji by mělo být na konci října. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Srážek má přibývat zejména ve druhém týdnu sledovaného období.

„Nejchladnější počasí vzhledem k dlouhodobému průměru se očekává během prvního předpovídaného týdne, v následujících týdnech by se měly teploty pohybovat v rámci normálních hodnot pro dané roční období,“ uvedli meteorologové. Dlouhodobý teplotní průměr pro Českou republiku v období od 12. října do 8. listopadu je 6,3 stupně Celsia.

Příští týden má být spíše sušší, srážky začnou přibývat zejména od 19. října. „Ve druhé polovině předpovídaného období lze očekávat, že celkové úhrny atmosférických srážek budou blízké normálním hodnotám,“ dodali meteorologové. Dlouhodobý srážkový průměr pro toto období je 40 milimetrů na metr čtvereční.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!