Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Moře brázdí „lodě duchů“

Česko

Ruské plavidlo Arctic Sea se podařilo po několika dnech najít i s posádkou.

V minulosti však podobné příběhy nemívaly podobně šťastný konec.

PRAHA Dvojstěžník Mary Celeste vyplul 5. listopadu roku 1872 z amerického New Yorku do Itálie. O měsíc později byl nalezen mezi Azorskými ostrovy a Portugalskem – neponičený, nepotopený, ale kapitán, jeho žena, dcera a šest členů posádky zmizelo.

Britský kapitán F. Solly Flood tehdy ve své zprávě do Londýna napsal: „Neporušenost a dobrý stav lodi, které jsme zjistili při její záchraně, byly tak podivné, že jsem se cítil povinen ji prozkoumat.“ Podle vyšetřování, které na palubě lodi proběhlo, to nevypadalo, že by všichni společně někam odcestovali. Nenašel se žádný náznak toho, že by si balili věci. Spíše se ve velkém spěchu kamsi vrhli, protože na lodi zanechali nejen obsah svých lodních kufrů, ale i gumové holínky, dýmky a mnoho dalších hodnotných či životně důležitých věcí. Přitom na palubě bylo jídlo a voda na celých šest měsíců. Záhadné zmizení celé posádky se nikdy nepodařilo vysvětlit. Zrodil se tak jeden z nejtajemnějších námořních příběhů o „lodi duchů“, která brázdí moře a oceány.

Jak napsal britský list The Daily Telegraph, podobně o několik let dříve, v letech 1857 až 1858, zmizela na moři britská loď HMS Sappho, která plula do Austrálie. Několik měsíců o ní nebyly žádné zprávy, asi po roce se začaly šířit spekulace, že ztroskotala. Několik členů posádky se údajně zachránilo na nedalekém ostrůvku, její kapitán Moresby měl zešílet. Jak to bylo doopravdy? Nikdo neví.

Velkou záhadou je dodnes i zmizení americké lodi USS Cyclops, na jejíž palubě bylo 306 pasažérů a členů posádky. Americká vojenská loď zmizela beze stopy někdy po 4. březnu roku 1918. Naposledy měla údajně neplánovaně přistát na Barbadosu, aby si doplnila zásoby, pak už o ní nikdo neslyšel. A její vrak nikdy nebyl nalezen. Její zmizení se často dávalo do souvislosti s takzvaným bermudským trojúhelníkem. Tato oblast, proslulá zvýšeným výskytem záhadného mizení lodí a letadel, se totiž nachází právě v oblasti mezi Bermudami, Barbadosem a Floridou.

Zatímco USS Cyclops zmizela i s posádkou neznámo kam, o tři roky později, v případě pětistěžňového škuneru Carroll A. Deering, došlo ke stejné záhadě, jako tomu bylo u Mary Celeste.

Loď byla objevena u pobřeží Severní Karoliny totálně opuštěná. Zmizelo ale i navigační zařízení a všechny osobní věci posádky. Vyšetřování operovalo s několika různými scénáři toho, co se mohlo stát. Mluvilo se opět o vlivu bermudského trojúhelníku, o útoku pirátů, ale i o vzpouře na lodi. Policie případ uzavřela na konci roku 1922 s razítkem „Nevyřešeno“.

***

„Neporušenost a dobrý stav lodi, které jsme zjistili při její záchraně, byly tak podivné, že jsem se cítil povinen ji prozkoumat.“

Autor: