Morgenstern přelétl rivaly

V úvodu Turné čtyř můstků postoupili z Čechů do druhého kola Janda a Koudelka

OBERSTDORF, Německo Suverén je zpátky! První závod Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu vyhrál rakouský favorit Thomas Morgenstern. Jednadvacetiletý skokan na lyžích si v osmém závodě letošního Světového poháru připsal sedmé vítězství.

Šestnáctý včera skončil český reprezentant Roman Koudelka a bodoval také Jakub Janda. Vítěz předloňského ročníku turné obsadil při svém prvním startu v této sezoně Světového poháru 21. místo.

Morgenstern, který přišel o letošní neporazitelnost v předvánoční generálce na turné ve švýcarském Engelbergu, se před zraky 22 tisíc diváků vrátil na vítěznou vlnu. Po prvním kole byl sice třetí za krajany Gregorem Schlierenzauerem a Wolfgangem Loitzlem, ve druhém však exceloval. V ideálních podmínkách předvedl nejdelší skok dne 141,5 metru a zaostal jen o dva metry za rekordem můstku. Jandovi pomohl pád soupeře Druhého Schlierenzauera, kterému už vítr při druhém skoku tolik nepřál, porazil nakonec drtivě o 15,2 bodu. Na třetí místo se vyšvihl z průběžné páté pozice výkonem 137 metrů čtyřnásobný vítěz turné Fin Janne Ahonen.

Morgenstern si pochvaloval skvělou konkurenci v rakouském týmu. „Daří se nám a navzájem se motivujeme,“ uvedl po svém devátém triumfu ve Světovém poháru.

Koudelka v K. O. systému v prvním kole výkonem 123 metrů jasně porazil Francouze Descombese a obsadil 22. místo, které pak skokem do vzdálenosti 127 metrů ještě vylepšil. Také Janda z 23. pozice postoupil o něco výš a připsal si premiérových deset bodů.

V souboji s rakouským favoritem Andreasem Koflerem v prvním kole Jandovi pomohl soupeřův pád. Dosud čtvrtému muži průběžného pořadí Světového poháru se po dopadu rozjely lyže,

Kofler upadl a narazil do mantinelu. S podezřením na vážné poranění kolena či bérce levé nohy byl převezen do nemocnice, odkud se vrátil s dobrými zprávami.

„Není to nic hrozného. Ani bolesti nejsou nijak tragické. Byl u mě můj anděl strážný. Lékaři a fyzioterapeuti mě ještě znovu prohlédnou, a jestli to půjde, budu v GarmischPartenkirchenu znovu na startu,“ uvedl už optimisticky naladěný Rakušan, který skočil o čtyři metry dál než Janda.

Kofler upadl už ve druhém kole v Engelbergu, kde útočil na prvenství. Jeho včerejší karambol všechny rakouské skokany pořádně vyděsil. „Hodně mě to zasáhlo,“ svěřil se Morgenstern, který bydlí s Koflerem na pokoji.