Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Rusku brání Zemana. Odhalení špionů má poškodit jeho autoritu

Zeman krátce před tím, než promluvil ke svým příznivcům, položil u pomníku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman krátce před tím, než promluvil ke svým příznivcům, položil u pomníku... | foto: ČTK

PRAHA Rusko reagovalo na odhalení tří ruských špionů v Česku. Podle názoru ruského listu Vzgljad může být „špionážní skandál“ promyšleným útokem na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho proruské politice. Špiony odhalila Bezpečnostní informační služba.

Podle časopisu Respekt, který na kauzu upozornil, česká diplomacie kvůli obavám z eskalace konfliktu ruské diplomaty nevyhostila, ale neprodloužila jim víza či povolení k pobytu. „První pracoval na české ambasádě v Moskvě, druhý tam směřoval. Aniž byli z něčeho obviněni, ruské úřady jim neumožnily pokračování pobytu v Rusku, respektive příjezd do země (rovněž prostřednictvím víz),“ uvedl Respekt. Rusko reagovalo odvetou vůči dvěma pracovníkům českého velvyslanectví v Moskvě. 

Rusko: Jde o Zemana

Ruský list Vzgljad se ovšem domnívá, že ve „špionážní aféře“ vůbec nemusí jít o špiony, nýbrž o prezidenta Zemana a o snížení jeho autority. Cituje informovaného ruského experta Konstantina Voronova, který „nevylučuje“, že aféra může být důsledkem intrik českých zpravodajských služeb. „Zinscenovaly tento skandál možná v souvislosti se skrytou nespokojeností se Zemanovou politikou,“ míní Voronov. 

Zemanovi odpůrci podle něj mohou situaci využít k podkopání prezidentovy autority a politického postavení. „Český prezident nemá tak velkou moc jako v řadě jiných prezidentských republik - jako například ve Francii -, ale všechno stojí na jeho autoritě. A jestliže klesá jeho autorita, pak také klesají jeho pravomoci. Proto je úder proti prestiži nepříznivým faktorem,“ konstatuje Voronov.

Zeman je v Česku i v zahraničí často kritizován za svůj proruský postoj. Vytupuje například proti ekonomickýcm sankcím vůči Moskvě a několikrát také zpochybňoval přítomnost ruských vojáků na Ukrajině.

Co dělal, není jasné

Na začátku akce, kterou české tajné služby zahájily před tři čtvrtě rokem, stál podle 

Respektu ruský diplomat. Kontrarozvědka ho identifikovala jako rizikovou osobu dopouštějící se špionáže. Muž nebyl akreditovaný na ruské ambasádě, do Prahy zavítal na přechodnou dobu z jiné země, kde působil. Co přesně dělal, není jasné, ale agent musel urychleně opustit zemi.

V dalších týdnech BIS odhalila další dva muže, které kvůli špionáži označila za nežádoucí. Tentokrát šlo o zaměstnance ruského velvyslanectví v Praze a dalšího, který do ČR mířil na misi. I jim české úřady znemožnily pobyt v zemi.

Špioni mezi diplomaty

BIS ve svých výročních zprávách již několik let upozorňuje, že mezi ruskými diplomaty se skrývá část špionů. Podle odhadů lidí z bezpečnostní komunity by jich mohlo být kolem třiceti.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...