Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Moskva přijde o svá tržiště

Česko

Nekompromisní tažení radnice proti pouličním trhům se dotkne hlavně trhovců z Kavkazu

MOSKVA/PRAHA Kreml, chrám Vasila Blaženého, televizní věž Ostankino a v neposlední řadě i trhy a orientální bazary. Všechno tohle dělá Moskvu Moskvou. Tržiště však mají do roku 2015 padnout za oběť spotřebním řetězcům.

Ekonomové a byznysmeni se dnes shodnou na tom, že drobné a střední podnikání v Moskvě čeká rychlá smrt. Vycházejí přitom právě z posledního rozhodnutí moskevské radnice, která chce ve městě zachovat maximálně pět tržišť. V současnosti jich je přitom v Moskvě kolem osmdesáti a všechna se bez problémů uživí.

Například potraviny Moskvané nakupují raději na trhu než v kamenných obchodech. Brzy ale nebudou mít na výběr.

Jen v roce 2011 bude uzavřeno 16 tržišť, oznámila radnice. Oficiálním důvodem je nedostatečná vybavenost bazarů, katastrofální hygienické podmínky a nutnost modernizace velkoměsta. Na místech tradičních bazarů, kde se vůně orientu mísí se zápachem ryb a kaviáru baleného do novin i s jazyky prodejců pocházejících ze všech koutů bývalého SSSR, vyrostou prosklená, moderní obchodní centra, supermarkety a hypermarkety, ale i parkoviště. Jak přiznal radní Vladimir Malyškov, bude to znamenat jediné: na místo malých a drobných podnikatelů přijde několik velkých obchodních gigantů.

Zástupci trhovců a drobných dodavatelů volají po tom, aby na místech starých bazarů vyrostly trhy kryté, moderní, ale se zachováním způsobu prodeje odpovídajícího východní tradici. Radnice však namítá, že kultura prodeje na bazarech upadá. Navíc se tam prý začalo prodávat v naprosto nevyhovujících podmínkách i průmyslové zboží a to spotřebitelům nevyhovuje.

Každý pátý rubl utracený v moskevské obchodní síti je zaplacen za zboží prodávané na bazaru. Přesto za nového vládce města starosty Sergeje Sobjanina jarmarkům asi definitivně odzvonilo. Sobjanin totiž nemá atmosféru bazarů rád. Dal to najevo jednoznačně koncem minulého roku, když při inspekci tržišť vyjádřil krajní nespokojenost. Jeho rozhodnutí zřejmě nezvrátí ani prosba organizace sdružující malé a střední podnikatele „Opora Rossii“, aby situaci přehodnotil.

Zmizí slevy i smlouvání Představitelé národnostních menšin v Moskvě cítí v protibazarové kampani i národnostní podtext. Většina trhovců totiž pochází z kavkazského regionu a ze Střední Asie. Řada produktů včetně kaviáru, ovoce, květin, ryb, sýrů a zeleniny je přivážena do ruské metropole z bývalých sovětských republik s teplejším klimatem. Produkt projde rukama minima prostředníků - část pěstitelů a výrobců si dokonce své výrobky prodává sama či s pomocí rodinných příslušníků.

Likvidace trhů bude znamenat pro tyto rodinné firmy definitivní konec a pro řadu Kavkazanů možná i nucený odchod z metropole. Navíc postižen bude i spotřebitel -na bazarech nakupují i sociálně slabší lidé, kteří využívají možnosti smluvních cen a zlevňování zboží během jediného dne o desítky procent. Pro penzisty je bazar doslova jediné místo, kde k večeru mohou levně koupit ovoce a zeleninu. V supermarketech se smlouváním tvrdě narazí.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN